Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cerere ajutor public judiciar
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cerere ajutor public judiciar

Va rog sa ma ajutati cu un model de cerere pt ajutor public judiciar(pt a fi scutit de plata taxei judiciare de timbru).Sau este o cerere standard??Si ce alte acte va mai trebui sa anexez la prezenta cerere(pt a releva imposibilitatile financiare de plata a taxei).In speta este vorba de o actiune privind rezolutiunea unui contract de vanzare-cumparare a unui autoturism.
Va multumesc anticipat
Model cerere gasiti aici
[ link extern ]

Cererea pentru acordarea ajutorului public judiciar se formulează în scris şi va cuprinde menţiuni privind obiectul şi natura procesului pentru care se solicită ajutorul public judiciar, identitatea, codul numeric personal, domiciliul şi starea materială a solicitantului şi a familiei sale, ataşându-se înscrisuri doveditoare ale veniturilor acestuia şi ale familiei sale, precum şi dovezi cu privire la obligaţiile de întreţinere sau de plată. Cererea va fi însoţită şi de o declaraţie pe propria răspundere a solicitantului în sensul de a preciza dacă în cursul ultimelor 12 luni a mai beneficiat de ajutor public judiciar, în ce formă, pentru ce cauză, precum şi cuantumul acestui ajutor.
~ Conținut șters la cerere ~