avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 635 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... caz ciudat - casatorie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

caz ciudat - casatorie

Caz ciudat: eu si sotul meu - casatoriti de 2 ani.Ambii aflati la a doua casatorie. Locuim in apartamentul lui proprietate personala, dobandit inaintea casatoriei noastre: El 2 fiice majore cu care a intrerupt orice relatie, eu o fiica majora pe care nu am voie sa o primesc in "spatiul lui". Locuieste in apartamentul meu, dobandit inaintea casatoriei. Sotul (persoana destul de cunoscuta si bine-situata in peisajul local), oriunde s-ar afla in afara domiciului are un comportament ireprosabil. Dar acasa, pe fondul consumului excesiv de alcool (zilnic), este cu totul alta persoana. Jigniri, umilinte, de toate am parte. In repetate randuri m-a scos din casa fara nici un motiv, doar ca nu este casa mea. Apoi daca am plecat a spus ca ma da in judecata pentru parasirea domiciului conjugal. Nu este casa mea, dar din moment ce suntem casatoriti si a facut aceea acceptare in spatiu pentru stabilirea domiciului comun al sotilor, poate sa faca asta? Stie ca niciodata nu exista martori la scenele zilnice, iar atunci cand exista martori are foarte mare grija sa nu transpara nimic. Nu stiu ce sa fac? Nimeni nu stie ce se intampla si nu ar crede ca este posibil asa ceva. Nu am cum sa dovedesc si poate ca nici n-ar folosi la nimic. Exista totusi vreo modalitate prin care m-as putea proteja ? Mi se pare umilitor sa mai trec prin asta. Va rog mult, dati-mi un sfat ! Eu nu am nici un drept? Trebuie doar sa accept sau sa nu accept situatia??? Multumesc anticipat.
Parasirea domiciliului conjugal este un motiv de divort daca are la baza refuzul nejustificat al unuia dintre soti de a locui impreuna.
Astfel, sotul dumneavoastra ar putea intenta actiune de divort prin care sa solicite desfacerea casatoriei, deoarece ati parasit domiciliul conjugal, numai daca face dovada ca separatia in fapt este imputabila dumneavoastra.

Mijloacele de proba neadmise in dreptul comun, in concret proba cu martori rude pana la gradul 3 sau afini, sunt admise in materia divortului, astfel incat daca intenteaza actiune de divort o sa aveti posibilitatea sa chemati rudele apropriate dvs. pentru a dovedi problemele de familie care au condus la parasirea domiciliului conjugal. Descendentii nu pot fi chemati ca martori pentru dovedirea motivelor de divort.

Pentru aceste motive consider ca rudele apropriate dvs. cunosc situatia si ar putea sustine faptul ca nu aveti vreo culpa cu privire la parasirea domiciliului.

Pe cale de consecinta, nu va poate atrage raspunderea in niciun fel, deoarece inteleg ca ati parasit justificat domiciliul conjugal.

Comportamentul agresiv-verbal al sotului dvs. pe fondul consumului de alcool ar putea fi dovedit daca in prealabil luati legatura cu o Asociatie pentru ajutorul victimelor violentei in familie si solicitati anticipat informatii si sprijin.
Astfel, in momentul in care sotul va da afara din casa si nu aveti unde sa va duceti, puteti fi gazduita pentru o perioada la sediul local al unui asemena centru si vi se poate elibera un inscris doveditor in acest sens.Personal nu vad totusi utilitatea unui asemenea inscris in conditiile in care in eventualitatea unui divort, ca efect al "parasirii de catre dvs. a domiciliului conjugal", instanta poate desface casatoria prin acordul sotilor, printr-un simplu da in fata instantei.....fara motivarea in fapt a acestui divort!
In alta ordine de idei, daca va iubiti sotul si doriti sa ramaneti impreuna puteti incerca sa il duceti la un psiholog care ar putea sa identifice motivatia acestuia pentru consumul de alcool astfel incat sa scape de acest "comportament adictiv".Veti avea de luptat cu negatia acestuia si probabil cu "prejudecatile" sale dar daca doreste sa ramana impreuna cu dvs. va trebui sa fiti ferma si sa-i impuneti acest punct de vedere.
Daca dvs. considerati ca nu aveti unde sa locuiti , pentru ca va da afara din casa si acesta este motivul pentru care inca mai sunteti impreuna cu acest domn, deja faceti un compromis si indirect acceptati situatia cu toate implicatiile sale.
In consecinta, daca doriti sa va pastrati demnitatea, sa terminati cu starea asta conflictuala, il puteti parasi pe sot, puteti inchiria un spatiu unde sa locuiti sau sa mergeti pentru o perioada de timp la fiica dvs.Sotul va avea timp sa se gandeasca daca divorteaza sau nu.In situatia in care va divorta, n-ati pierdut nimic, mai devreme sau mai tarziu, oricum ar fi facut acest lucru si cu cat mai repede, cu atat mai bine, zic eu, dvs., nu stiu...
Daca va dori sa se impace cu dvs., va trebui sa impuneti conditia consilierii psihologice si a renuntarii la consumul de alcool! In general "orice minune tine 3 zile", sa nu fiti surprinsa daca ulterior nu va respecta conditia impusa.
Sotul dvs. este stapanit de acest "viciu" care este mai presus de vointa acestuia si are nevoie de ajutorul dvs.Puteti sa il priviti ca pe un om bolnav care are nevoie de ajutorul dvs.
Poate veti intelege ca doar dvs. puteti rezolva situatia.De alegerile pe care le veti face dvs. depinde "rezolvarea acestei situatii" iar pentru asta, trebuie sa stiti ce va doriti de la partener, ce va doriti de la viata, cum doriti/ati dori sa fie casnicia dvs., ce puteti sa faceti in acest sens, ce nu puteti sa faceti etc.Veti reusi sa va salvati casnicia daca veti dori cu adevarat acest lucru, sau poate nu.....
Toate cele bune,

Av. Cermak Iuliana



~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mama pleaca cu copilul de acasa analisa18 analisa18 Buna ziua.Va rog sa ma indrumati cum sa procedez ca d.p.d.v. legislativ sa nu fiu acuzata pt:am fost nevoita sa parasesc domiciliul conjugal impreuna cu ... (vezi toată discuția)
Divort de cetatean strain flowerk flowerk Buna ziua, Sunt casatorita de 6 ani cu un cetatean american si in acest moment al vietii mele am decis ca nu mai pot casnicia cu aceasta persoana, deoarece, ... (vezi toată discuția)
Va rog ajutati-ma cu un sfat mihaelaalex mihaelaalex buna ziua, as vrea sa incep prin a va spune povestea mea, sunt impreuna cu sotul meu de 4 ani jumatate de 2 ani suntem casatoriti legal si avem un baietel de 3 ... (vezi toată discuția)