Forum Discuţii juridice Achiziţii publice incheiere contracte pentru 2013 fara buget aprobat
Discuție deschisă în Achiziţii publice

incheiere contracte pentru 2013 fara buget aprobat

Buna ziua!
Ma intereseaza daca pot angaja institutia printr-un contract, fara ca bugetul pe 2013 sa fie aprobat.
Daca exista baza legala imi puteti preciza care este aceasta?
Multumesc!
Art. 94. din HG 925/2006

- Indiferent de momentul initierii procedurii de atribuire, autoritatea contractanta are obligatia de a verifica, inainte de incheierea contractului, respectarea dispozitiilor referitoare la angajarea cheltuielilor din bugetele care intra sub incidenta legislatiei privind finantele publice.
din cate stiu eu daca nu aveti efectiv banii aprobati in buget nu puteti incheia contractul. puteti desfasura o procedura dar nu puteti incheia contractul.
Mai exista solutia finantarii contractului din fonduri proprii, daca autoritatea dispune de asa ceva si daca nu are reglementari proprii contrare.