Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen si cale de atac
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen si cale de atac

Daca in H.J s[une recurs in 15 zile se poate face apel?
Care este termenul de apel . Speta H.J a fost imanata pe 29 noiembrie 2012 care este ultima zi de apel.?
Greșit ,daca termenul a fost într-o sâmbăta nu se mai poate amână pana pe 17 deoarece sâmbăta Posta Romana lucrează.
Nu, termenul se raporteaza la programul de lucru al instantelor.

Asa si mail-ul functioneaza si faxul.
Termenul pt. motivarea unui apel care este?
Dvs. nu prea vedeti padurea din cauza copacilor. :)
Trei avocati v-au spus ca este declarata in termen calea de atac.
Mai important este ce fel de cale de atac trebuia declarata. Inteleg ca in HJ scrie ca este cu recurs iar paratul a declarat apel care nu este nici motivat.
Buuun, daca este intradevar recurs, atunci trebuia motivat tot in 15 zile de la comunicare. Nemotivarea duce la nulitatea recursului.
Daca este apel, atunci motivele pot fi depuse si la prima zi de infatisare.
Marius Bote
Daca spune recurs,recurs se va face.
Marius Bote .