Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna seara
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna seara

Buna seara. Am avut un incident rutier a 3-a zi de Craciun. Oprisem la un non-stop sa cumpar ceva si la manevra de mers inapoi am atins o masina fara sa bag de seama. Mi-am continuat drumul spre casa, am oprit masina in fata portii si am inceput sa consum bauturi alcoolice in masina impreuna cu un prieten. La cc 30 min au venit 4 masini de Politie care ne-a condus la sectie . Acolo am dat asigurarea iar politistii mi-au retinut permisu si mi-au facut dosar ca aveam alcoolemie de 0,50..... Care ar fi consecintele in acest caz ???
Dle Costel nu are ce plangere sa-si retraga ca nu este dosar cu vatamare corporala,dvs aveti dosar penal pentru alcool nu ca i-ati lovit masina,cititi ce v-am scris mai devreme poate intelegeti.
Daca ve referiti ca nu si-a retras plangerea privind daunele rezultate din cauza d-tra , nici nu o sa o retraga intr-cit asiguratoru nu va acoteri dauna produsa sub incidenta alcoolului , cititi contractu de asigurare !!!
Buna seara domnule avocat Am făcut contestație împotriva unui proces verbal In care scrie Ca am fost depistat de aparatul radar conducând cu o viteza de 102 km pe o porțiune de drum in care limita era de 50 km/h Ulterior sa trecut la testarea cu aparatul etilotest in care a ieșit o alcoolemie de 0,60 alcool pur in aerul expirat . Ulterior am mers la Judecătoria Cornetu și am contestat procesul verbal făcut De polițiști și mi am luat cerificat de grefa , după care am mers la poliție pentru a-mi restitui permisul pana la soluționare ! Dânșii mi au spus ca nu poate sa mi dea permisul înapoi, nu pot contesta un dosar penal !! Ce se poate face și daca este legal ca nu mi a dat permisul înapoi, pana la soluționare ! Țin sa Menționez ca , contestația este făcută in termenul de 15 zile acordat .mulțumesc
dianamaryy23, utilizator
Numai în cazul contravențiilor se restituie permisul în baza certificatului de grefa, adică ptr o alcoolemie pana în 0.40 mg/l în aer expirat. Peste 0.40 este infractiune si se întocmește dosar penal care poate dura 1-2 ani pana la soluționare. În cazul unei condamnări permisul se va anula.