Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Prestari servicii intracomunitar
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Prestari servicii intracomunitar

Buna ziua. Va rog sa-mi spuneti cum se face facturarea pentru o firma care nu este platitoare de TVA in Romania si presteaza servicii in Belgia. Firma pentru care presteaza serviciile va factura cu TVA sau fara, sau este obligatoriu ca firma din Romania sa fie inregistrata in scopuri de TVA?
Nimic nu va obliga sa facturati cu TVA, Deci facturare fara TVA.
Daca sunteti neplatitor de T.V.A. si facturati unei firme din Romania, atunci o faceti fara a evidentia T.V.A. indiferent daca aceasta este sau nu platitoare de T.V.A. sau presteaza servicii in spatiul intracomunitar.
Multumesc pentru raspuns.