Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Infiintare firma neplatitoare de TVA si cu impozit pe ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Infiintare firma neplatitoare de TVA si cu impozit pe venit

As dori sa infiintez o firma de software neplatitoare de TVA, iar impozitul sa fie platit pe venit, nu pe profit. Majoritatea veniturilor vor veni in UE si USA.
Este posibila o astfel de combinatie sau pentru venituri din afara (intracomunitare daca nu ma insel) automat firma trebuie sa fie platitoate de TVA?X-(
Sunteti foarte bine informat. Pentru relatiile cu parteneri intracomunitari trebuie sa fiti inscris in R.O.I. si inregistrat ca platitor de T.V.A.

Insa eu cred ca, asa cum ati descris situatia dvs. mai sus, e mai avantajos sa fiti inregistrat ca platitor de T.V.A. pentru toate tranzactiile iar nu numai pentru cele intracomunitare deoarece aveti drept de deducere a T.V.A. pentru achizitiile din Romania pe care-o puteti recupera de la stat.