Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Minora de 17 ani incuiata in casa
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Minora de 17 ani incuiata in casa

Buna ziua ! Prietena mea are 17 ani si 6 luni (va implini 18 ani in iulie). Mama sa, care locuieste cu fostul ei sot (fostul tata vitreg al fetei) impreuna cu acesta i-au interzis sa mai aiba o relatie cu mine dupa ce timp de 6 luni nu a fost nicio problema. Mama sa chiar a trimis-o sa doarma la mine cand era plecata. Acum nu ii mai dau voie sa iasa din casa. Nu are voie sa se vada cu prietenii, nu are voie sa vorbeasca la telefon si nu are voie la calculator. Ei nu sunt de acord cu relatia noastra fiindca am avut anumite probleme, ne-am certat, dar le-am rezolvat. Au parintii voie sa ii interzica sa iasa din casa sau sa comunice cu lumea din exterior? Mentionez ca am primit si anumite amenintari din partea fostului tata vitreg (picioare rupte, oameni angajati sa ma bata etc.) M-a amenintat si cu plangere impotriva mea pentru corupere de minori. Nu au fost promisiuni de casatorie, nu a fost prostitutie si nici nu am realizat filme cu continut pornografic.
Este normal ca orice parinte responsabil sa verifice comportamentul,prietenii si relatiile copilului,
astfel incat sa se asigure ca acesta nu se afla in cercuri sau in relatii cu persoane cu anumite tare sau inclinatii anormale varstei