Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... inscris
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

inscris

Buna seara. Este obligatoriu ca un inscris provenit de la fostul Notariat de Stat sa poarte atat numar de inregistrare cat si numar de autentificare ? Am verificat un document in arhiva, am gasit documentul si cererea solicitantului. Am verificat numarul de autentificare intr-un registru, am gasit notat doar numele, prenumele si tipul documentului intocmit, fara alte elemente de identificare (ex.adresa). Am dorit sa verific si numarul de inregistrare, dar acest numar nu exista nici pe cerere, nici pe documentul aflat in arhiva, singurul numar trecut fiind doar numarul incheierii de autentificare. Cererea solicitantului are rubrici alaturate, o rubrica pentru nr. de inregistrare si o rubrica pentru nr. incheierii de autentificare. Va rog sa ma sfatuiti ce ar trebui sa fac in continuare si ce ar presupune lipsa nr. de inregistrare atat din cerere cat si din documentul intocmit ?. Va multumesc anticipat
Nu este neaparat obligatoriu, Notariatul de Stat era o autoritate, pt dvs. important este ce reprezinta acest inscris si la ce il folositi.

Neavand alte identificari, poate fi ciontestat? ar trebui alte probe colaterale.