Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... donatie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

donatie

cum poate fi anulat un act de donatie?care sunt actele necesare si procedura?
Donația în principiu nu poate fi anulată.
Pentru a vă putea da un răspuns mai concret și a ști eventual dacă vă încadrați în vreo excepție de la această regulă, vă rog să dați date mai concrete.
Adică ce motiv aveți pentru a invoca anularea donației respective?
Desi in principiu, donatiile sunt irevocabile, exista anumite cazuri, expres prevazute de lege, in care donatiile sunt totusi revocabile.
Sunt revocabile prin esenta lor donatiile de bunuri viitoare si donatiile intre soti.
Donatiile mai pot fi revocate:
a). pentru neindeplinirea sarcinii.
b). pentru ingratitudine;
c). pentru nastere de copil.
In primele doua cazuri, revocarea donatiei se pronunta prin hotarare judecatoreasca, iar in ultimul caz ea opereaza de plin drept, urmand sa fie constatata de instanta, in caz de neintelegere intre parti