avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 601 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Proces?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Proces?

Buna ziua.Am si eu o intrebare.Am primit de la Parchet, citatie sa ma prezint la Judecatorie pentru PREZENTARE material de urmarire penala.Asta inseamna ca este procesul propriu zis, in care se va da si sentinta sau doar mi se prezinta niste chestii?Va multumesc anticipat.
Doar vi se prezintă materialul de urmărire penală, adică probele existente în dosar.Acest lucru presupune faptul că urmărirea penală s-a încheiat şi urmeaztă etapa prezentării meterialului de up, emiterea rechizitoriului şi trimiterea în judecată a inculpatului.
Art. 250 cod procedură penală-Prezentarea materialului:

După punerea în mişcare a acţiunii penale, dacă au fost efectuate toate actele de urmărire necesare, organul de cercetare penală cheamă pe inculpat în faţa sa şi:

a) îi pune în vedere că are dreptul de a lua cunoştinţă de materialul de urmărire penală, arătându-i şi încadrarea juridică a faptei săvârşite;

b) îi asigură posibilitatea de a lua de îndată cunoştinţă de material. Dacă inculpatul nu poate să citească, organul de cercetare penală îi citeşte materialul;

c) îl întreabă, după ce a luat cunoştinţă de materialul de urmărire penală, dacă are de formulat cereri noi sau dacă voieşte să facă declaraţii suplimentare.

Art. 251

Procesul-verbal de prezentare a materialului

Despre aducerea la îndeplinire a dispoziţiilor prevăzute în art. 250 organul de cercetare penală întocmeşte proces-verbal, în care consemnează şi declaraţiile, cererile şi răspunsurile inculpatului


Prezentarea materialului de urmarire penala, este momentul procesual cand se prezinta continutul dosarului de urmarire - actele si dovezile efectuate de politisti, dupa care dosarul se va inainta instantei de judecata, care va judeca si va pronunta sentinta de condamnare sau achitare. In acest moment procesual nu se da nicio sentinta, singurul in masura sa dea o hotarare este judecatorul in urma judecarii procesului, care este ulterioara acestui moment al prezentarii materialului de urmaire penala.
Va multumesc foarte frumos ! mai am 3 intrebari :
1. Cat timp va dura procesul pana se va da sentinta finala?Ma refer daca nu am nimic de obiectat,completat.
2. Am dreptul la avocat din oficiu,sau va trebui sa imi angajez eu unul?Sunt judecat pentru alcoolemie.
3. In ce masura ma poate "ajuta" un avocat?

Va multumesc anticipat!
Santeti chemat la parchet pentru prezentarea de material conform art.257 c.p.p.,procurorul daca constata ca urmarirea penala este completa,infractiunea exista si fapta a fost savarsita de dvs, da rechizitoriu prin care pune in miscare actiunea penala si dispune trimiterea in judecata.
In instanta, puteti recunoaste savarsirea faptelor retinute in actul de sesizare si solicita ca judecata să se facă în baza probelor administrate în faza de urmărire penală conf.art.320^1,procesul nu va dura mult.

JosefC a scris:

Va multumesc foarte frumos ! mai am 3 intrebari :
1. Cat timp va dura procesul pana se va da sentinta finala?Ma refer daca nu am nimic de obiectat,completat.
2. Am dreptul la avocat din oficiu,sau va trebui sa imi angajez eu unul?Sunt judecat pentru alcoolemie.
3. In ce masura ma poate "ajuta" un avocat?

Va multumesc anticipat!


Procesul poate să se termine în fond sau după exercitarea căilor de atac.Depinde daca dvs. sau procurorul veţi exercita căi de atac.Veţi avea nevoie de avocat , si puteti primi din oficiu sau angaja.Avocatul are anumite drepturi şi obligaţii , iar rolul său este de a apara drepturile şi libertăţile clientului său in proces.Avocatul este unul dintre protagoniştii pocesului, având rolul de a-l reprezenta sau asista pe clientul său şi de a face tot ce-i stă in putiinţă să câştige cazul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Neprezentare la parchet mirelaard mirelaard In luna iunie am fost citat,prin recomandata semnata de mine, sa ma prezint la Parchet pentru prezentarea materialului de urmarire penala intr-un dosar penal ... (vezi toată discuția)
Martor intr-un dosar de frauda/inselaciune raulv raulv Buna ziua, Am calitatea de \"martor\" intr-un dosar de inselaciune de circa 5000 lei. Pe scurt, politistul judiciar mi-a spus ca exista ca invinuit o ... (vezi toată discuția)
Declaratie la procuror !!! apascaloaie apascaloaie Sunt cercetat intr-un dosar pt inselaciune cu un prejudiciu mic (300 ron) si achitat in acelasi timp. S-a intamplat din cauza unei neintelegeri in stabilirea ... (vezi toată discuția)