avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 346 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare proces verbal de contraventie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare proces verbal de contraventie rutiera

Buna ! In data de 04 Ian 2013 am fost sanctionat de catre un agent de circulatie, pentru depasirea vitezei in localitate (in p.v scrie 68 km/h) ...bun...
Luni 07 ian 2013 am vrut sa achit amenda de 70 de lei(jumatate din 140) dar surpriza...la primarie, casiera a descoperit ca in procesul verbal data este 04 ian 2012 in ambele locuri !
Deoarece la primarie imi incasa doar valoarea intreaga a amenzii pot sa cer anularea procesului verbal pentru ca nu am putut plati jumatatea amenzii ?
Eu locuiesc in Suceava iar p.v.-ul l-am primit pe raza localitatii Coihorani jud.Iasi.
Cel mai recent răspuns: alexsv78 , utilizator 18:30, 7 Ianuarie 2013
Da, puteti face plangere la judecatorie in termen de 15 zile de la data primirii procesului verbal si aratati tot ceea ce ati scris aici pe forum
unde fac contestatia ? la Judecatoria din Suceava sau la Judecatoria Pascani(prin posta) ?
Ultima modificare: Luni, 7 Ianuarie 2013
alexsv78, utilizator
Plangerea contraventionala o adresati judecatoriei responsabile locatiei unde a fost constataa si consemnata contraventia
am vreo sansa de a anula pv-ul sau cheltui banii statului degeaba ...?
Ca fapt divers...am intrebat un politist de la rutiera intalnit prin oras ce sa fac... a zis sa modific cu indigo anul 2012 in 2013 ca sa pot plati jumatatea amenzii la primarie(sa o poata incasa) si sa ma las pagubas cu alte contestatii ca oricum nu castig...#-o
Ultima modificare: Luni, 7 Ianuarie 2013
alexsv78, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua.am primit o executare silita in data de 13.12.2022,in ... stelu1970 stelu1970 Buna ziua.Am primit o executare silita in data de 13.12.2022,in legatura cu o amenda data de Politia Locala Turda.P.V-ul de la amenda respectiva,nu l-am primit ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de radar...ilizibil 100% ! eugenman eugenman stimati forumisti ! am un proces verbal de 3 zile scris de agentii tuzgureni de la sibiu...exemplarul 3 ce mi l-au dat este absolut 100% ilizibil...se vede ... (vezi toată discuția)
Proces verbal de contraventie comunicat dupa o luna batausk batausk Buna ziua ! As avea si eu o mica problema. Pe data de 04-03-2012 am fost oprit de un echipaj de politie datorita depasirii vitezei legale. Am refuzat sa ... (vezi toată discuția)