Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Contestare proces verbal de contraventie rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Contestare proces verbal de contraventie rutiera

Buna ! In data de 04 Ian 2013 am fost sanctionat de catre un agent de circulatie, pentru depasirea vitezei in localitate (in p.v scrie 68 km/h) ...bun...
Luni 07 ian 2013 am vrut sa achit amenda de 70 de lei(jumatate din 140) dar surpriza...la primarie, casiera a descoperit ca in procesul verbal data este 04 ian 2012 in ambele locuri !
Deoarece la primarie imi incasa doar valoarea intreaga a amenzii pot sa cer anularea procesului verbal pentru ca nu am putut plati jumatatea amenzii ?
Eu locuiesc in Suceava iar p.v.-ul l-am primit pe raza localitatii Coihorani jud.Iasi.
Da, puteti face plangere la judecatorie in termen de 15 zile de la data primirii procesului verbal si aratati tot ceea ce ati scris aici pe forum
unde fac contestatia ? la Judecatoria din Suceava sau la Judecatoria Pascani(prin posta) ?
alexsv78, utilizator
Plangerea contraventionala o adresati judecatoriei responsabile locatiei unde a fost constataa si consemnata contraventia
am vreo sansa de a anula pv-ul sau cheltui banii statului degeaba ...?
Ca fapt divers...am intrebat un politist de la rutiera intalnit prin oras ce sa fac... a zis sa modific cu indigo anul 2012 in 2013 ca sa pot plati jumatatea amenzii la primarie(sa o poata incasa) si sa ma las pagubas cu alte contestatii ca oricum nu castig...#-o
alexsv78, utilizator