Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Datorie catre stat_MF
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Datorie catre stat_MF

Problema mea: am fost administratoarea unei firme,care acum este radiata.Firma a avut datorie catre Finante X ron,suma rezulta din lichidarea firmei,adica suma ramasa din stoc(stoc in contabilitate,faptic neexistand).In prezent,suma X este blocata,dar existenta,in baza de date al Finantelor.Precizez ca am fost casatorita in timpul acela,insa am divortat.Se poate impartasi suma X?

Un angajat de la Finante mi-a zis daca timp de 5 ani nu o sa fiu angajata,(am fost angajata si mi-a tras 33% din salar)valoarea X o sa fie nula.
Ce fel de sanse / oportunitati am?
As avea nevoie de cateva sfaturi.Mulumesc.
Ce inseamna "impartasi"? Daca este vorba de a imparti datoria cu fostul sot, ma indoiesc....ati fost administratorul firmei in nume propriu, nu impreuna cu sotul....
Perioada de 5 ani se refera la prescriptia datoriilor, si este posibila daca nu se intrerupe cursul acesteia.
Sfaturi mai greu...e nevoie de cunoasterea specifica a problemei.