Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... PFA intracomunitar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

PFA intracomunitar

Sunt pfa si prestez servicii exclusiv pentru o firma din Belgia.Nu sunt platitor de TVA dar firma belgiana este.La infiintare in august 2011 cei de la ANAF-ul teritorial mi-au spus ca nu sunt obligat sa ma declar platitor de TVA.Am citit ,insa,pe forum ca eram obligat sa ma declar platitor de TVA pentru UE si sa ma inscriu in ROI.Va rog lamuriti-ma fiindca eu din septembrie 2011 am emis facturi catre firma belgiana care nu mi-a solicitat nici un cont de TVA dar mi-a dat contul ei de TVA(analogul belgian).Daca se poate spuneti-mi ce trebuie facut in continuare.N-as vrea sa platesc amenda care nu-i deloc mica.
Putini romani ca tine asa corecti .... bine ar fi sa fie toti la fel ....
Sa inteleg ca se poate si neinregistrat?
ilie_a64 a scris:n
nSunt pfa si prestez servicii exclusiv pentru o firma din Belgia.Nu sunt platitor de TVA dar firma belgiana este.La infiintare in august 2011 cei de la ANAF-ul teritorial mi-au spus ca nu sunt obligat sa ma declar platitor de TVA.Am citit ,insa,pe forum ca eram obligat sa ma declar platitor de TVA pentru UE si sa ma inscriu in ROI.Va rog lamuriti-ma fiindca eu din septembrie 2011 am emis facturi catre firma belgiana care nu mi-a solicitat nici un cont de TVA dar mi-a dat contul ei de TVA(analogul belgian).Daca se poate spuneti-mi ce trebuie facut in continuare.N-as vrea sa platesc amenda care nu-i deloc mica.n
nn

Ati citit bine, trebuie sa va inscrieti in ROI ca prestator de servicii, dar anterior va trebui sa solicitati un certificat de inregistrare in scopuri de tva de la Fisc. Veti primi pe langa codul fiscal existent un cod fiscal diferit si distinct valabil doar in cazul facturarii in afara, adica catre entitati din statele membre ale UE.
In relatia cu statele membre UE se va depune declaratia 390 si nu veti depune D300.
Daca mai aveti nevoie de lamuriri, va invit sa ma contactati, va ajut cu placere.
ContSters44758, utilizator
Multumesc mult!
ilie_a64 a scris:

Sunt pfa si prestez servicii exclusiv pentru o firma din Belgia.Nu sunt platitor de TVA dar firma belgiana este.La infiintare in august 2011 cei de la ANAF-ul teritorial mi-au spus ca nu sunt obligat sa ma declar platitor de TVA.Am citit ,insa,pe forum ca eram obligat sa ma declar platitor de TVA pentru UE si sa ma inscriu in ROI.Va rog lamuriti-ma fiindca eu din septembrie 2011 am emis facturi catre firma belgiana care nu mi-a solicitat nici un cont de TVA dar mi-a dat contul ei de TVA(analogul belgian).Daca se poate spuneti-mi ce trebuie facut in continuare.N-as vrea sa platesc amenda care nu-i deloc mica.

O intrebare pentru ilie_a64: ai platit amenda pentru ca NU aveai cod fiscal de TVA si NU ai fost inregistrat in ROI? Din cate vad ai apucat sa facturezi cateva luni.
csm75, utilizator