Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... art 268 - ajutor
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

art 268 - ajutor

Dupa admiterea actiunii 1, instanta de fond constata nelegala decizia de concediere pentru un contract cu caracter determinat.
Prin admiterea actiunii 2, formulata dupa rezolvarea favorabila a actiunii 1, se constata nulitatea clauzei cu privire la durata contractului, acesta transformandu-se intr-unul nedeterminat.

instanta de recurs pentru actiunea 1 constata legala decizia de concediere.

In aceste conditii mai poate fi utila decizia din actiunea 2, atata vreme cat instanta de recurs constata ca la data introducerii actiunii 2 nu exista un contract de munca?
De ce sunt doua actiuni sau doua hotarari ?
prin a 2-a actiune s-a cerut constatarea duratei contractului si s-a obtinut - nedeterminat.
la momentul actiunii 1 contractul era determinat.
Am inteles .... din cele doua hotarari reiese faptul ca aveti un c.i.m. incheiat pe durata nedeterminata activ.