Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decizie incompleta?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decizie incompleta?

Aceasta este decizia de desfacere a contractului
de munca pe care am primit-o ieri.Ce sanse credeti ca as avea intr-un eventual proces?Trebuie sa mai primesc inca o decizie?Asa scrie!Intre 06.02.2009 si 26.02.2009sunt 20 de zile calendaristice,nu lucratoare!!!!E completa?Mie nu mi se pare! Multumesc anticipat!
:-/ Puteti fi putin mai explicit, va rog? Chiar nu inteleg ce vreti sa spuneti? Daca e vorba de concediere, intr-adevar perioada de preaviz trebuie sa fie de 20 zile lucratoare si nu calendaristice.
laurentiusergiu_33 a scris:

Aceasta este decizia de desfacere a contractului
de munca pe care am primit-o ieri.Ce sanse credeti ca as avea intr-un eventual proces?Trebuie sa mai primesc inca o decizie?Asa scrie!Intre 06.02.2009 si 26.02.2009sunt 20 de zile calendaristice,nu lucratoare!!!!E completa?Mie nu mi se pare! Multumesc anticipat!

Daca ati posta cuprinsul intregii decizii de desfacere a contractului individual de munca, ne-am da mai bine seama daca este legala sau nelegala .
Daca ati fost concediat pentru motive care nu tin de persoana salariatului, preavizul - asa cum s-a mai scris - este de 20 de zile lucratoare si nu calendaristice.
iata decizia:avand in vedere decizia directorului general x cu nr x din data de 03.02.2009 prin care s-a hotarat desfiintareapostului ocupat de dvs ca urmare a reorganizarii activitatii departamentului magazinului x, conform art.73 din c.m. sunteti in preaviz de 20 de zile lucratoare incepand cu data de 06.02.2009,urmand ca incepand cu data de 26.02.2009 contractul dvs de munca sa fie incetat,iar in termen legal sa primiti decizia de concediere pentru motive care nu tin de persoana salariatului conform art.65 alin.1din c.m.,dupa care aveti obligatia sa va prezentati pentru intocmirea notei de lichidare.mentionam ca nu sunt locuri vacante pe posturi similare.
este vorba de o concediere.puteti solicita indemnizatie de somaj, daca indepliniti conditiile.
Totusi ....s-a gresit data de incetare a CIM . Termenul de 20 de zile lucratoare se incheie in data de 05.03 si nu 26.02. Puteti sesiza conducerea unitatii de acesta greseala.
In acest caz de incetare a CIM beneficiati de minim un salariu compensator si indemnizatie de somaj (daca ati muncit minim 12 luni din ultimele 24 luni)