Forum Discuţii juridice Executare silită ce pot face in cazul in care nu pot plati un credit de ...
Discuție deschisă în Executare silită

ce pot face in cazul in care nu pot plati un credit de nevoi personale

problema mea este ca, in anul 2007 cand am solicitat creditu,o persoana binevoitoare ma indrumat catre valuta pentru ca este dobanda mai mica,adica CHF pe care lam luat la valoarea de 1,8RON si p care acum trebuie sa il platesc la 3,8 RON. Problema este ca am intarzieri de aproate 350 de zile si primesc telefoane de la banca spunandumi k o sa ma execute silit, problema este k eu nu am nimic pe numele meu si stau cu chirie, intrebarea mea este ce poate sa imi faca banca in acest caz? Va multumesc.
Problema dvs. va fi faptul ca vi se va pune poprire pe 1/3 din venituri si veti plati toata viata acel credit. In rest, nu veti putea avea niciodata nimic pe numele dvs ca v-ar fi executat silit. Cam atat.
exista si riscul sa intervina prescriptia pentru fiecare rata in parte in cazul in care nu aveti un loc de munca:D
milikka a scris:

exista si riscul sa intervina prescriptia pentru fiecare rata in parte in cazul in care nu aveti un loc de munca:D

Sunt cam in aceeasi situatie , nu am serviciu , dar am executare silita pentru neplata credit , imi explici cum e cu perscriptia . Multumesc.
Prescriptia intervine la 3 ani dupa ce a inceput dreptul de executare. In cazul in care creditul a trecut integral la scadenta, de la acel moment. In timpul celor trei ani ea poate fi intrerupta prin inceperea proce4durii de executare sau prin plati benevole, prelungindu-se cu inca trei ani de la aceasta data. In cazul in care o datorie s-a prescris, creditorul nu mai are mijloace legale pentru obligarea la plata. In cazul in care s-a inceput executarea in intervalul celor trei ani, ea poate continua, cum a spus Jocandi mai devreme, pana la recuperarea integrala a datoriei, prin toate mijloacele de executare silita - poprire pe venituri, licitatia bunurilor mobile si imobile.