Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Referitor Intabulare si (C.F.)
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Referitor Intabulare si (C.F.)

Buna seara,

Am o intrebare referitor la obligativitatea semnarii primirii unui exemplar de C.F. autentic , ca sa primit exemplarul original de la notar.

Adica sa intabulat un apartament , si dupa aceasta este obligator sa mergi la notar sa semnezi ca ai luat la cunostinta. ?

Ma duc eu la C.F. si imi scot un exemplar autentic contra cost.
Pe notarul asta nu mai vreau sa-l vad.

Va multumesc.

Cu stima,

Patitul 2
Din moment ce lucrarile de publicitate imobiliara se face obligatoriu prin notar, conform legii 7/1996 , comunicarea incheierii de intabulare se face tot notarului care a trimis actul la OCPI. Puteti trimite pe altcineva sa va ridice intabularea de la biroul notarial rspectiv si ar fi Bine sa faceti caci ati platit 0,15% din valoare pentru intabularea dreptului de proprietate.
Buna seara,

Am inteles, deci trebuie mers la notar si ridicat C.F.-ul respectiv si semnat ca a predat exemplarul original.

Un termen anume este definit cumva ?

Dar fara sa semnez pentru primire nu pot sa ma duc la C.F. si sa-mi scot eu un exemplar autentic ?

Cei de la C.F. trebuie sa-mi elibereze un C.F. autentic contra cost normal. Nu?
Sincer eu as mai amana semnarea de predare primire pana nu ma conving personal.

Dat fiind faptul ca mai este un proces pe rol , pentru acest lucru . Ma rog pentru putin timp.

Deja am devenit necredulul in persoana , cate am vazut ca se pot intampla din " prostie si domnie" ; pe care o platesti la urma cu varf si indesat.

Va multumesc.

Cu stima,

Patitul 2
Cererea de extras pt autentificare blocheaza Cartea imobilului 10 zile. Dvs aveti tot interesul sa va ridicati intabularea caci este opozabilitatea dreptului de proprietate al dvs fata de terti. Dupa scurgerea celor 10 zile puteti merge la Cartea funciara si sa cereti extras de inform are.
Buna seara,

Ultima intrebare.:

1 .) Deci sa inteleg ca C.F. -ul imobilului este momentan blocat pentru 10 zile de notar. ?
Si ca notarul in termen de 10 zile dacfa nu ma duc la el , va "merge" / trimite un " curier " de-al lui la C.F. ca nu am ridicat de la el C.F.-ul.

2.) Sau o noua cerere din partea mea pentru un C.F. autentic va bloca 10 zile C.F.-ul.
(Va intreb pe dumneavoastra pe avocata deja am interebat-o atatea ca m-ia zis in fata ca sunt foarte stesant :) )

Va multumesc nespus de mult pentru raspunsuri.

Va doresc o seara placuta in continuare.

Cu deosebita stima ,

Patitul 2
Incheierea de intabulare o gasiti la notar. El nu trimite nimic inapoi la cartea funciara. O gasiti pentru ca el o arhiveaza la act.

Dvs nu puteti cere la cartea funciara Decat dupa o perioada de 10 zile de la depunerea cererii , o alta cererea de extras de informare sau incheierea de intabulare contra cost sau un istoric de carte funciara asupra imobilului contra cost. Nu exista CF autentic! Exista extras de carte funciara de autentificare care se scoate numai de catre notar fiind folosit numai pentru autentificare actelor translative de proprietate.

Daca tot aveti avocata, o puteti delega pe doamna sa va ridice de la biroul notarial incheierea de intabulare.;)