Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... transfer
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

transfer

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti daca se aplica art. 105 al (2), lit. c) din Statutul functionarilor publici (L. 188/1999) si in cazul urmator : incadrat ca functionar public pe perioada determinata din februarie 2012 pana in septembrie 2011, iar din octombrie 2011 pana in prezent cu contract individual de munca.
In art. susmentionat se specifica doar de corpul de rezerva al functionarilor publici, ceea ce nu este valabil la persoanele incadrate pe perioada determinata. Acestea nu fac parte din acest corp.
Multumesc.

Persoanele numite intr-o functie publica pe perioada determinata au calitatea de functionar public numai pana la data incetarii raportului de serviciu.
Dupa incetarea raportului de serviciu nu sunt trecuti in corpul de rezerva a functionarilor publici.
gordius63, utilizator