Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general penalizari impozit salarii
Discuție deschisă în Contabilitate în general

penalizari impozit salarii

daca se platesc mai tarziu contributiile din salarii, cum se calculeaza penalizarile, si cat?
multumesc
Buna Seara,
Numele meu este Carmen Samson, si daca-mi permiteti as putea sa va dau un raspuns la intrebarea Dvs.
Contributiile care autoritatile statului neplatite la timp sunt supuse calculului unor penalitati si dobanzi. Penalitatile sa calculeaza aplicand procentul de 0,6% asupra debitului datorat pentru fiecare zi de intarziere incepand cu urmatoarea zi a datei scadente, iar dobanzile se calculeaza aplicand procentul de 0,5% asupra debitului datorat pentru fiecare primele 15 zile din luna intarziata. De exemplu : trebuia sa platiti impozitul pe salarii de 1.000.000 lei pana pe data de 25 ianuarie 2005. Si, Dvs. platiti pe data de 16 februarie. Veti calcula penalitati pentru 21 de zile de intarziere 1.000.000*0,06%*21 = 12.600 lei, si dobanzi 1.000.000*0,5%*1 = 5.000 lei.
Daca ati fi platit pe data de 14 februarie , nu erau considerate cele 15 zile, deci nu se calculau dobanzi. Daca ati fi platit pe data de 14 martie calculati dobanzi 1.000.000*0,5%*1=5.000 lei ( numai pentru cele 15 zile din februarie), iar daca plateati pe 16 martie aveati dobanzi pentru 2 luni ( februarie si martie ), deci 1.000.000*0,5%*2=10.000 lei.
Sper ca v-am fost de ajutor, iar daca mai doriti si alte sfaturi, astept sa ma cautati la adresa de mail: "carmencontab@yahoo.com".
Rapunsul dat de Carmen este aproape corect, dar exact pe dos: dobanzile sunt de 0,06% pe fiecare zi de intarziere si se calculeaza incepand cu ziua urmatoare scadentei iar penalitatile de intarziere sunt de 0,5 % pe luna sau fractiune de luna calculata incepand cu data de 1 a luni urmatoare scadentei. Asta inseamna ca daca termenul era 25.01.2005 si s-a achitat in 02.02.2005, penalitatile sunt de 0,5%xsuma de platx1 fractiune de luna (februarie). Daca plata s-ar fi facut in 29.01.2005 se datoreaza doar dobanzi (0,06% pe zi). Acest rationament este valabil pentru orice impozite si taxe stabilite de Statul Roman.
Mereu incurc... penalitatile cu dobanzile.. doar ca denumire, desigur... Merci...