avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 801 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... furt sau delapidare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

furt sau delapidare?

buna seara, in februarie anul trecut eram angajat in functia de agent comercial la o societate comerciala. am picat in mirajul jocurilor de noroc si mi-am insusit pentru joc incasarile facute pe chitanta dar si o mica parte facuta cumva la negru de s c respectiv pe cateva zile. in momentul in care nu am predat banii s-au sesizat am fost chemat la sediu...am recunoscut ce am facut cu banii. am fost concediat desigur si in urma unor discutii cu reprezentantii societatii am convenit sa acoper prejudiciul intr.un timp cat se poate de scurt(12500ron). in cateva rate am reusit sa acoper pana in luna noiembrie am reusit sa acoper 8000ron. din luna noiembrie nu am mai avut bani sa le inapoiez. desigur ca m-au sunat si mi-au spus ca daca nu acoper cat mai curand prejudiciul ma vor da in judecata.
intrebarile mele sunt:
fapta mea se incadreaza la furt sau delapidare?
tinand cont ca a trecut un an daca este furt nu se mai poate face plangere penala pentru ca ar fi tardiva din ce am citit eu pe site. si atunci s.ar putea indrepta(indreptatiti fiind) spre instanta pe cale civila.
in momentul de fata dupa un an de zile dupa ce am acoperit cca 70% din prejudiciu ce risc? si ce as putea sa fac ca sa nu ajung totusi in instanta pentru ca nu as vrea sa.mi patez cazierul fie si cu o pedeapsa cu suspendare.
va multumesc!
Sunt legale pentru Dvs. Aveti documente care confirma primirea banilor de catre ei. Dar daca este cum am presupus mai devreme ca nu au inregistrat prejudiciul creat de Dvs. in contabilitate, atunci nu se pot folosi de ele pentru ca totul se poate intoarce impotriva lor. Rationamentul meu cred ca este bun. Nu stiu pana in care moment, de aceea as dori si parerea colegilor avocati. Cu ajutorul dansilor este posibil sa imi mai vina si mie niste idei. Oricum am sa ma mai gandesc.


Ceea ce trebuie sa aflati Dvs. este ce s-a intamplat cu banii lipsa din societate. Ce au inregistrat in contabilitate si ce nu au inregistrat. Parerea mea este ca acestia nu au inregistrat nimic, deoarece in aceasta situatie erau obligati imediat sa depuna plangere impotriva Dvs. De aceea au si mers pe intelegere. In alta ordine de idei, o persoana asupra careia incep cercetarile, daca este si acuzata ulterior de organele de cercetare penala si se emite mandat de arestare ( nu stiu daca este intocmai exprimarea corecta din punct de vedere juridic) nu mai poate restitui banii prea curand. Ori interesul lor este sa isi recupereze banii.

Eu incerc sa scot in evidenta ca este posibil cu atatea semne de intrebare sa nu fi depus plangere. Interesul Dvs. este ca oricum sa va achitati aceasta datorie pe care o mai aveti. Fapta ramane, dar posibil ca ei sa nu mai intreprinda nimic in acest sens, daca isi recupereaza banii. Luati legatura cu administratorul societatii si discutati cu dansul. Sau cel cu care ati discutat mereu despre aceasta situatie. Dl. consilier juridic nu cred ca are la cunostinta ca in societate se ruleaza si sume la "negru".
m-as mira sa nu stie...in speta este vorba de o firma de distributie medicamente...asa poate intelegeti mai bine cum se rulau banii la negru...
daca au inregistrat sau nu lipsa banilor...nu as avea cum sa aflu...nu mi.ar da nimeni informatii din `bucataria` lor.
nu pot decat sa va multumesc dv cat si celorlalti colegi care au avut rabdare sa citeasca cu atentie ce am scris si sa.mi ofere un raspuns. desigur si alte sugestii si pareri ar fi de bun augur!
Inseamna ca este o firma mai mare. Asa cum ma gandeam, nu au inregistrat nimic, din moment ce nu au depus plangere imediat. Totul se acopera la nivel zonal. Aveati si un for superior? Dvs. lucrati la o sucursala?


Cu placere si bafta!
da, lucram pe o anumita zona....zona fara sediu. angajarea era facuta in orasul in care era sediul social al societatii si sediul practic iar eu lucram in alta parte....singurul sediu fiind masina de serviciu! da este o firma marisoara....de talie medie pentru acest sector de activitate. inteleg de la dumneavoastra ca sansele de a fi depus plangere sunt mici. sper sa fie asa....ma gandesc ca odata ce inca discutam si inca se aduce in discutie un grafic de rambursare nu e depusa o plangere....eu unu daca as depune o plangere deja nu m.as mai consuma sa sun...as lasa sa curga plangere dupa care as astepta sa fiu sunat sa o rezolvam cat mai placut....deja ar fi tarziu pt lucruri si rezolvari placute.
Aceasta este opinia mea. Asteptam si parerea unui/ei coleg/e, referitoare la ceea ce am expus mai sus.

Alte discuții în legătură

Plingere penala ionela_mc ionela_mc Buna ziua, ma puteti ajuta va rog cu un model de plingere penala, deoarece sunt noua pe acest post si am fost pusa sa redectez una. este vorba de o societate ... (vezi toată discuția)
Denunt penal - urgent joint_teller joint_teller Buna ziua, Am si eu o problema. Am lucrat intr-un loc unde spre rusinea mea am facut niste mici fraude descoperite ulterior de conducere. Am fost sanctionat ... (vezi toată discuția)
M-au scos cu minus florinuc21 florinuc21 buna sunt florin si lucrez la o firma de panificatie si dupa 6 luni mi-au spus ca trebuie sa le datorez 9000lei nu am carte de munca la ei si marfa data nu ... (vezi toată discuția)