Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Refuz eliberare carte de munca.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Refuz eliberare carte de munca.

Buna ziua,

Mi se refuza eliberarea cartii de munca, desi nu mai sunt angajat din ianuarie 2011 al respectivei firme. D-na de la resurse umane sustine ca a ramas la ITM Bucuresti pentru scanat si nu a fost restituita.
Saptamana trecuta am transmis catre fostul angajator o cerere de restituire prin posta cu confirmare de primire, in cazul in care nu imi raspunde voi transmite o cerere si la ITM Bucuresti.

Stiu ca scanarea cartilor a fost intrerupta in Bucuresti, insa suntem deja in 2013. Are dreptate sau minte cand ma amana in continuare cu acelasi motiv?

Multumesc anticipat.

ContSters266112, utilizator
Puteti afla daca va minte sau nu doar mergand la ITM. Va recomand sa mergeti personal si sa depuneti cererea.
Da, angajatorul dvs poate avea dreptate .. la Casa de Pensii zac pentru scanare carnete de munca din anul 2010 si o sa mai zaca acolo , intrucat nu au personal pentru asa ceva.

Puteti depune o sesizare la ITM Bucuresti prin care solicitati sa va dea relatii despre carnetul dvs de munca ..
Multumesc.