Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselatorie masina second. Vicii ascunse
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselatorie masina second. Vicii ascunse

Buna seara,

Acum 1 an am cumparat dintr-un targ auto o masina de la o persoana fizica. Vanzatorul mi-a aratat toate actele , totul in regula la prima vedere.Masina era adusa din Germania in urma cu o luna si mi-a spus ca nu are accident , ca a venit cu ea pe roti de acolo. Mi-a aratat si contractul de vanzare cumparare din Germania unde scria ca a dat pe masina 4000 euro. Am facut contract de vanzare cumparare cu el suma fiind de 4700 euro. Acum cateva zile am luat legatura cu primul proprietar al masinii, persoana din Germania de la care cumparase masina acel "samsar". Aceasta mi-a explicat ca masina a fost accidentata total si i-a fost vanduta acelui "samsar" cu suma de 300 euro nicidecum 4000 euro, atat valora masina..doar 300 euro (Focus 2, an fabricatie 2005).Masina prezinta urme de sudura neoriginala la elementele de siguranta. Ce posibilitate am sa-mi recuperez banii? Daca aflu ca acel contract de vanzare cumparare din Germania este fals il pot da in judecata? Ce sanse am? Va multumesc. O zi buna.
In actul respectiv de vanzare cumparare care sustineti ca e fals(dintre neamt si persoana respectiva) exista semnatura romanului? Ca in general multe contracte de prin Germania vin chiar si fara semnatura. Mai ales daca acesta este fals, (facut de roman, doar pt a va insela) nu m-as mira sa nu existe semnaturile.
Si apropo ca nu ati precizat cu exactitate, dvs suntetiei in posesia acelui contract de 4000eur sau doar vi l-a aratat? Pt ca daca doar vi l-a aratat atunci din start nu mai aveti niciun temei pt a va lega de asta (va dati seama ca acea foaie a fost rupta, distrusa) si chiar nu mai aveti ce face. Iar pentru simplul fapt ca masina a fost dauna totala nu aveti nicio proba concreta ca el v-a ascuns lucrul asta. El poate sa sustina ca v-a informat la acea vreme lucrul acesta;

In cazul in care sunteti in posesia acelui contract fals il puteti acuza de inselaciune, el folosindu-se de acest contract pt a va induce in eroare. Despre sansele de castig nu ma pot pronunta, insa va anunt de pe acum ca dosarul va fi oarecum anevois depinzand mult declaratiile celui din germania si evident depinde daca se va mai gasi contractul original de 300eur pe undeva.

Masina ati inmatriculat-o in urma unui contract intre dvs si samsar, sau v-a pus sa faceti un contract intre dvs si neamt? In general se procedeaza asa pt a se simplifica procedura (samsarul nu mai trebuie sa mai ia masina in evidenta pt a va da certificat fiscal).
Daca prima varianta e corecta atunci aveti o sansa in plus (poate el cand a luat-o in evidenta a prezentat contractul de 300eur la finante - sunt acolo copii dupa acesta), daca a2a varianta este corecta atunci si dvs puteti fi acuzat de fals.
doomy852 a scris:

Masina prezinta urme de sudura neoriginala la elementele de siguranta.
Daca aflu ca acel contract de vanzare cumparare din Germania este fals il pot da in judecata?

1-Rugam respectati regulamentul forumului si nu deschideti mai multe topicuri cu subiect identic
2-Pentru a proba legal existenta urmelor de sudura neoriginala este necesar efectuarea de expertiza tehnica ,care insa nu va putea cooncluziona data si persoana la care au fost efectuate interventiile ,respectiv ante sau post instarinare auto
3-Teoretic aveti dreptul prevazut si garantat de Legea Fundamentala de acces neingradit la justitie
Practic dupa ce initial ati dat acordul pentru achizitia auto la starea si forma in care se afla la momentul conventiei,este dificil a sustine si a proba la un interval de timp atat de mare existenta de aspecte/vicii care cel putin din punct de vedere al interventiei prin sudura,este fff dificil a fi precizata perioada interventiti

cosmintt26 a scris:

In actul respectiv de vanzare cumparare care sustineti ca e fals(dintre neamt si persoana respectiva) exista semnatura romanului? Ca in general multe contracte de prin Germania vin chiar si fara semnatura. Mai ales daca acesta este fals, (facut de roman, doar pt a va insela) nu m-as mira sa nu existe semnaturile.
Si apropo ca nu ati precizat cu exactitate, dvs suntetiei in posesia acelui contract de 4000eur sau doar vi l-a aratat? Pt ca daca doar vi l-a aratat atunci din start nu mai aveti niciun temei pt a va lega de asta (va dati seama ca acea foaie a fost rupta, distrusa) si chiar nu mai aveti ce face. Iar pentru simplul fapt ca masina a fost dauna totala nu aveti nicio proba concreta ca el v-a ascuns lucrul asta. El poate sa sustina ca v-a informat la acea vreme lucrul acesta;

In cazul in care sunteti in posesia acelui contract fals il puteti acuza de inselaciune, el folosindu-se de acest contract pt a va induce in eroare. Despre sansele de castig nu ma pot pronunta, insa va anunt de pe acum ca dosarul va fi oarecum anevois depinzand mult declaratiile celui din germania si evident depinde daca se va mai gasi contractul original de 300eur pe undeva.

Masina ati inmatriculat-o in urma unui contract intre dvs si samsar, sau v-a pus sa faceti un contract intre dvs si neamt? In general se procedeaza asa pt a se simplifica procedura (samsarul nu mai trebuie sa mai ia masina in evidenta pt a va da certificat fiscal).
Daca prima varianta e corecta atunci aveti o sansa in plus (poate el cand a luat-o in evidenta a prezentat contractul de 300eur la finante - sunt acolo copii dupa acesta), daca a2a varianta este corecta atunci si dvs puteti fi acuzat de fals.

Exista ambele semnaturi pe acel contract presupus a fi fals. Semnatura samsarului de pe contractul fals este aceeasi cu cea de pe contractul intre mine si el, deci semnatura este a lui. Acel contract este in posesia mea, nu a ramas la el.Deasemenea masina este inmatriculata in urma unui contract intre mine si acel samsar. Pe contractul fals, cel in care e trecuta suma de 4000 euro este speificat si faptul ca masina nu a suferit accidente ,lucru total neadevarat. Poate reusesc sa intru in posesia contractului de 300 euro, poate are o copie priprietarul din Germania.

O zi buna!
La o prima vedere tind sa consider ca nu ati avea sanse in caz de proces intrucat nu suma cu care a cumparat-o samsarul era foarte importanta.
Ca sa intelegeti mai bine, samsarul va putea pacali si ca a dat pe o dacie din anii 80' suma de 5000 euro si dvs. il credeati pentru ca va arata un contract.

Insa, este posibil sa se gaseasca tot felul de solutii daca se va face o analiza mai aprofundata de dvs. impreuna cu avocatul dvs.
Imi pare ca este destul de mult de discutat si de gandit deoarece...asa cum spuneam, dupa parerea mea, la o prima vedere nu s-ar parea ca ati avea sanse in instanta...
Chiar nu si-a dat nimeni seama aici ca e vorba de „multa abureala”? Pai daca primul proprietar i-a vandut samsarului autoturismul ACCIDENTAT TOTAL cu 300 de euro, iar mai departe samsarul i-a vandut lui doomy852un un autoturism (la care el nu si-a dat seama decat dupa 1 an ca a fost accidentat) pentru care a achitat 4000 de euro, nu E CLAR CA E VORBA DE ALTA MASINA? La avariere totala, nici macar pentru piese nu mai e buna. Posibil chiar ca samsarul din Romania sa fie mana in mama cu samsarul din Germania! Pai cum puteai sa cumperi un autoturism fost AVARIAT TOTAL fara sa-ti dai seama? Parerea mea e ca aici vorbim de 2 AUTOTURISME 2 cu contracte. De la cel ACCIDENTAT TOTAL s-au luat doar actele cu 300 de euro, pe care le-a „pregatit” pentru celalalt autoturism achizitionat de samsar de la alt „dealer” pe care l-a vandut ulterior lui doomy852un cu 4000 de euro. Concluzie: Samsarul a cumparat din Germania 2 MASINI, cu 2 CONTRACTE de vanzare cumparare și i-a vandut lui doomy852 actele de la primul și masina de la al doilea. Nu e nimic fals in contractul din Germania. Pur si simplu sunt doua contracte acolo. Falsul (cu stiinta) e la contractul samsarului din Romania. In rest, toata lumea are dreptate.=D>
ucenik, utilizator