Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Datorii (cazier fiscal) si profesia de mediator
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Datorii (cazier fiscal) si profesia de mediator

Daca ai o amenda neplatita, si soliciti la Consiliul de Mediere sa fi mediator este vreo problema cu acea amenda. Noi trebuie sa trimitem cazierul fiscal acolo, sau cazierul juridic?
Cazierul judiciar se trimite la Consiliul de Mediere, la momentul la care veţi trimite dosarul spre autorizare.
Pt. a face dovada îndeplinirii condiţiilor prevăzute la art. 7 lit. a)-f) din Legea nr. 192/2006 privind medierea şi organizarea profesiei de mediator, modificată şi completată şi în vederea autorizării ca mediator tb să înaintaţi CdM următoarele documente:
actul de identitate - copie; certificat de naştere - copie; diplomă de licenţă - copie legalizată;
adeverinţă de examen emisă de CdM - copie; adeverinţă medicală cu menţiunea „Apt pentru profesia de mediator”, eliberată de medicul de medicina muncii - original; cazier judiciar în termen de valabilitate la data depunerii cererii la CdM - original; dovada vechimii în muncă - copie; dovada achitării taxei de autorizare şi a legitimaţiei de mediator, în contul CdM; actele de înfiinţare a formei de exercitare a profesiei de mediator aleasă, în două exemplare originale; dovada spaţiului pentru sediul professional, în copie certificată;2 fotografii tip buletin pentru legitimaţie.