Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Demisie administrator la un SRL
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Demisie administrator la un SRL

Renuntarea la mandatul de administrator la un SRL se poate face in baza art 2030 lit b din Noul cod civil?
Care este procedura de urmat in cazul in care asociatii nu sunt de acord cu demisia?
Da, mandatul unui administrator SC poate inceta prin renunţarea mandatarului (al administratorului).
Renuntarea la mandat, ca si demisia, nu are nevoie de aprobarea nimanui, ci este un act unilateral de vointa, prin care se aduce la cunostinta dorinta mandatarului.
Cum se procedeaza in cazul in care asociatii nu sunt de acord cu demisia din functia de administrator?
condorvb a scris:

Cum se procedeaza in cazul in care asociatii nu sunt de acord cu demisia din functia de administrator?

Ce acord vrei, nu pricepi ca depunerea mandatului este act unilateral de vointa?
Nu sunt de acord, sa fie sanatosi, raman fara administrator daca nu vor numi altul.

ORC nu agreeaza rezilierea calitatii de administrator o preia doar la mentiuni cu alte cuvinte conform acestor precizari chiar daca ti-ai dat demisia ramai in continuare administrator daca asociatii nu au numit o alta persoana prin hotarire AGA: