Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate obtine un ordin de restrictie impotriva unei ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate obtine un ordin de restrictie impotriva unei persoane care nu este membru de familie?

Buna ziua,
Stiti cumva cum se poate obtine un ordin de restrictie sau unul de protectie impotriva unei persoane care nu face parte din familie (deci nu se aplica legea pentru combaterea violentei in familie)? Este vorba de un adult care urmareste si ameninta un minor... La politie nu ni s-au dat infromatii in sensul unui astfel de ordin...
Multumesc anticipat!
ordinul de protectie se refera numai la membrii familiei
Se poate depune plangere penala la politie,nu aveti alte variante.
Multumesc frumos!
Dar exista vreo modalitate legala prin care sa poata fi protejat minorul (are 15 ani, oriunde merge este insotit, dar persoana respectiva incearca sa il abordeze in timpul pauzelor la scoala, nu poate sta cineva tot timpul acolo...)? Nu se poate lua nicio masura pentru a-l obliga sa nu se apropie de copil?

Am dat declaratie la politie...plangerea penala inseamna o noua trauma pentru copil...ar trebui sa se extinda legislatia ordinelor de protectie si restrictie si in afara familiei...cei care ne pot pune in pericol nu sunt doar membrii familiei...

Editat de moderator simonette12- motiv pct.1.3 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Daca in timpul pauzei copilul sta in scoala e protejat teoretic, daca se simte amenintat, se poate adresa celor de la paza.
Ar trebui sa faceti plangere penala la politie, nici daca ar fi fost vb de un ordin de protectie nu puteati sa obtineti unul fara audierea minorului.
gi-jane2, moderator