Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incendierea locuintei si violente verbale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incendierea locuintei si violente verbale

buna ziua
sunt Daniel si am sa rtelatez cat de cat mai jos o intamplare din data de 1 noiembrie 2012
in acea dupa-amiaza vecinul meu s-a apucat sa scoata termopanele de la casa, iar in jurul orelor 23 a facut un foc intr-una din camere (deci casa era pregatita pt demolare, intentia sa fiind sa construiasca o alta si pt ca nu poate obtine acte de constructie a considerat ca incendiid-o primaria il v-a lasa sa construiasca apoi fara acte)
eu am observat , dar am crezut ca a aprins acel foc pt ca, banuiam , ar fi intrerupt electrica si sa poata vedea sa darame in continuare , asa cum facuse pana la acea ora (cu o intrerupere de aproximativ o ora, nu se mai afla acolo , dand impresia ca ar fi plecat)
in fond el cu mai multi stau in intuneric in spate unde mai are ceva cladiri inchiriate si privea focul (cred ca intentiona sa cheme el pompieri dupa ce ardea atat de mult in cat primariei sa i se faca mila si sa-l lase sa construiasca fara acte
dar un alt vecin a observart ca iese fum prin acoperisul casei si s-a dus sa stinga acel foc , chemandu-ma si pe mine ,care intre timp adormisem
casa incendiata este flancata de mine si vecinul care si -a dat seama ca este incendiu si nu foc pt lumina cum crezusem eu,stingand acel incendiu pana la venirea pompierilor , care fusesera chemati de familiile noastre, pompierii au constatat ``incendiu provocat``
apoi dupa plecarea politiei si pompierilor a iesit si vecinul (care fusese observat in spate , de unde ameninta pe sotia mea, ca o v-a aranja el), venind catre poarta sa ne-a amenintat ca o sa ardem ca soarecii si a continuat cu violente verbale si cuvinte obscene, la acea panica creata i-am raspuns si eu cu o injuratura care l-a afectat`` bagati-ai in fita``
in urma acestor violente verbale a fost rechemata politia care l-a surprins in flagrant dand cu putere in repetate randuri pt ca aceasta nu se inchidea sa fuga el de politisti
acestia nu au putut sa-i faca nimic sub motivul ca daca nu iese din curte ei nu-l pot retine la sectie
a iesit el si-n poarta pe strada si tot nu i-au facut nimic ca nu a vrut sa se urce de buna voie
mentionez ca violentele verbale le are de vre-o 4 ani, pt ca noi nu l-am lasat sa construiasca pe razopr si i-am cerut sa lase loc atat cat avem si noi , un metru de la razor
el nu a vrut si de atunci ne tine intr-o continua teroare
am uitat sa mentionez ca am 3 copii din care 2 sunt bebelusi (1,5 ani si 2,5 ani) si un batranel de 90,5 ani...celalant vecin care are casa la 50-60 cm de casa pe care acesta a vrut sa o arda este operat pe inima si el are un bebelus de un an
dupa ce s-a calmat pe la 1,30-2 noaptea , pt ca venise si sotia lui caruia arata ca-i poarta respect
a doua zi am mers cu celalant vecin si am depus plangere la politie
acestia au trimis acele cereri la procuror , iar acela le-a dat inapoi
politistul a venit si ne-a zis ca a primit inapoi acel sesizari si ca nu poata sa-i faca nimic , decat sa-i dea o amenda penala , dar sa facem iara niste declaratii numai pe amenintarile primite, restul sa numai scriem
am facut aceasta plus 3 martori si au mai ramas inca 2 martori sa dea declaratii (asa trecusem in prima declaratie 5 martori), politistul a zis ca atunci ca v-a lua si cele 2 declaratii ii v-a da amenda si cazul v-a fi inchis
politistul nu i-a mai cautat pe cei doi pt declaratii pana acum in ianuarie, apoi a inceput iarasi forfota politistului care a fost coleg de scoala generala cu cel care a dat foc casei (acesta a rercunoscut ca a dat foc , dar ca erau niste gunoaie , fara sa supravegheze , ci doar din umbra sa-si poata atinge scopul)
acum in ianuarie a mai luat declaratie la unul din martori iar ultimul maror care nu este acasa (lucreaza pe tir si sta mai mult plecat in strainatate ) nu poate si din spusele sotiei acestuia nu se mai baga martor, fiind prin alianta neam cu incendiatorul
intr-una din zilele acestea cand tot se auzea zgomot de la chiriasii acestuia , vecinul il suna pe acel politist care se ocupa de caz sa-i zica ca nu poate adormi copilul din cauza bubuiturilor de spart de lemne ale chiriasilor incendiatorului, acesta nu a raspuns si l-a sunat pe ajutorul acestuia (care acum numai este ajutorul ...), care i-a zis ca mai exista un dosar penal pe langa cel cu amenda penala si ca poate nu se ocupa acesta de el de nu ne-a anuntat si ca nu poate sa zica mai mult prin telefon)
acestea fiind relatate ce-mi puteti zice ca este posibil sa urmeze si ce ar trebui eu sa fac ?
va multumesc
revin cu o completare
acesta a facut si puscarie
in 2003 dupa o cearat cu un alt vecin l-a acuzatl pe acela ca l-a batut si a pierdut
in 2011 a primit o amenda penala tot pt violente ,a contestato in 2012 si a pierdut
iara la sectia de politie are mai multe amenzi, dar acestea au fost date pe deranj public
ContSters237742, utilizator
Asteptati concluziile sau solicitati oficial prim procurorului parchetului responsabil sa comunice stadiul cercetarilor,eventual solutia dispusa
dar ce rezultat s-ar putea da
nu mi-as dori sa faca puscarie
din cate am aflat chestia cu incendiul se poate baga la tentativa de omor calificat
Competent in solutionarea spetei este procurorul responsabil care se pronunta in raport de probe si declaratiile martorilor
buna ziua si
Hristos a Inviat !
revin asupra problemei relatate mai sus
anume
respectivul vecin de la procuror in prima instanta a primit ca raspuns (defapt politia in acest caz a primit raspunsul ) ca nu are treaba cu ei si politia sectiei 19 prin ``sectorist`` a venit la mine si la celalant vecin afectat de cele facute de cel pe care-l invinuim si ne-a pus sa mai facem alte declaratii numai pe tulburarea linistii publice pt ca el sa-i poata da o amenda penala, vezi Doamne si garantandu-ne noua ca nu v-a mai face nimic, asta inainte de craciunul trecut, pe 29 decembrie a facut iara scandal mare , noi nu am iesit decat celalant vecin a chemat politia care nu a facut nimic...
La acea declaratie pe care am fost pusi sa o facem cu tot cu martori nu am primit raspuns pana acum.
In ianuarie anul curent procurorii s-au reintors asupra declaratiei noastre si i-au facut dosar penal , pana in ziua de astazi on afara faptului ca au redeschis cazul nu stim nimic, nu ne-a contactat nimeni....la sfarsitul luni ianuarie a facut iara scandal cu violente verbale, zgomot produs de o tabla in care batea in mod intentionat.....
In noaptea de inviere , luna aceasta nu am fost acasa atat eu cat si familia , el a venit si a facut un scandal monstruos prin urletele facute, violentele verbale, catararea pe gardul care ne desparte propietatile , lovirea unor table pt a provoca zogomot in mod intentionat pt mine si familia mea (asa cum am mai zis eu nu am fost acasa cu familia, acasa era doar bunicul in varsta de aproape 92 ani care nu a auzit din cauza faptului ca nu aude bine si ca doarmea) acesta a deranjat (logic) mai multi vecini (care ne-au relatat dupa ce noi ne-am intors de unde eram plecati) , dar ei nu au sunat la politie ci tot celalant vecin cu care este in conflict asa cum am zis cand am deschis aceasta postare.Politia a venit la fata locului si ce credeti ca i-a zis...``daca ne mai chemati s-ar putea sa va dau dumneavoastra amenda, pt ca ne deranjati aiurea, lui nu avem ce-i face...``
vecina s-a blocat si s-a terminat discutia cu cei pe care-i platim sa ne asiguyre siguranta si increderea care se afla scrisa pe masinile lor de serviciu si nici decum ca ei sa garanteze acest lucru
La prima vedere se traduce foarte usor, stati cuminti ca ala cand ii vin pandoliile va da in cap si noi putem sa-l inchidem...
Dar totusi, cei ce nu avem bani sa platim un avocat , nu avem dreptul la viata in aceasta tara?
Eu zic ca da si as vrea sa ne indrumati , sa ne spuneti ce putem face si unde, pt ca cu politia nu rezolvam nimic.
editat /[fara nume de persoane . multumim pentru intelegere]
sectia de politie unde apartinem si vin sa faca ``ordine``...
sectia 19 , sectorist domnul[Editat/ fara nume de persoane.multumim pentru intelegere ]
as astepta un raspuns in care sa reclam politia cand mai vine si da astfel de raspunsuri sau un oficiu de nebuni care sa vina si sa-l ridice cu camasa de forta (pt ca face in asa fel incat cei ce sunt la un astfel de ospiciu sunt sanatosi in comparatie cu el )
numai intru in detalii care le-am mai zis mai sus in legatura cu copiii mei, unul dintre ei nu vorbeste , desi are 3 ani impliniti, doctorii imi zic ca s-a produs ceva emotional si ca o sa-si revina
pai ce emotional, nu cumva sperieturile care le-a tras cu acest individ cand urla si il trezea din somn plangand este cauza...
va rog iarasi sa-mi dati un raspuns si nu sa-mi ziceti ca sa astept sa zica procurorul,,,,a trecut atat timp si acesta nu a venit la fata locului sau sa ne cheme sa ii relatam ce crede dansul de cuviinta, spunea o cunostinta ca astea dureaza 2-3-4 ani, deci intai sa patim ca doamnele acelea cu ala la coafor care a tras in ele desi sotia acestuia facuse reclamatie la politie si acestia nu au intervenit macar pt ai ridica arma...
va multumesc, sper sa fi scris asa in cat sa se inteleaga ce am vrut sa spun
Ana Cristina Margu Birou de mediator , Mediator

1-Solicitati oficial parchetul responsabil sa comunce stadiului cercetarilor,eventual solutia dispusa
2-Daca la nivelul sectiei de politie va confruntati cu dezinteres,sesizati oficial esalonul superior
3-In speta dvs,procurorul nu vine la fata locului,responsabil in cercetare fiind organul de politie care din relatarea dvs reiese evident ca refuza sa aplice unitar dispozitiile in vigoare