Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... incendierea locuintei si violente verbale
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

incendierea locuintei si violente verbale

buna ziua
sunt Daniel si am sa rtelatez cat de cat mai jos o intamplare din data de 1 noiembrie 2012
in acea dupa-amiaza vecinul meu s-a apucat sa scoata termopanele de la casa, iar in jurul orelor 23 a facut un foc intr-una din camere (deci casa era pregatita pt demolare, intentia sa fiind sa construiasca o alta si pt ca nu poate obtine acte de constructie a considerat ca incendiid-o primaria il v-a lasa sa construiasca apoi fara acte)
eu am observat , dar am crezut ca a aprins acel foc pt ca, banuiam , ar fi intrerupt electrica si sa poata vedea sa darame in continuare , asa cum facuse pana la acea ora (cu o intrerupere de aproximativ o ora, nu se mai afla acolo , dand impresia ca ar fi plecat)
in fond el cu mai multi stau in intuneric in spate unde mai are ceva cladiri inchiriate si privea focul (cred ca intentiona sa cheme el pompieri dupa ce ardea atat de mult in cat primariei sa i se faca mila si sa-l lase sa construiasca fara acte
dar un alt vecin a observart ca iese fum prin acoperisul casei si s-a dus sa stinga acel foc , chemandu-ma si pe mine ,care intre timp adormisem
casa incendiata este flancata de mine si vecinul care si -a dat seama ca este incendiu si nu foc pt lumina cum crezusem eu,stingand acel incendiu pana la venirea pompierilor , care fusesera chemati de familiile noastre, pompierii au constatat ``incendiu provocat``
apoi dupa plecarea politiei si pompierilor a iesit si vecinul (care fusese observat in spate , de unde ameninta pe sotia mea, ca o v-a aranja el), venind catre poarta sa ne-a amenintat ca o sa ardem ca soarecii si a continuat cu violente verbale si cuvinte obscene, la acea panica creata i-am raspuns si eu cu o injuratura care l-a afectat`` bagati-ai in fita``
in urma acestor violente verbale a fost rechemata politia care l-a surprins in flagrant dand cu putere in repetate randuri pt ca aceasta nu se inchidea sa fuga el de politisti
acestia nu au putut sa-i faca nimic sub motivul ca daca nu iese din curte ei nu-l pot retine la sectie
a iesit el si-n poarta pe strada si tot nu i-au facut nimic ca nu a vrut sa se urce de buna voie
mentionez ca violentele verbale le are de vre-o 4 ani, pt ca noi nu l-am lasat sa construiasca pe razopr si i-am cerut sa lase loc atat cat avem si noi , un metru de la razor
el nu a vrut si de atunci ne tine intr-o continua teroare
am uitat sa mentionez ca am 3 copii din care 2 sunt bebelusi (1,5 ani si 2,5 ani) si un batranel de 90,5 ani...celalant vecin care are casa la 50-60 cm de casa pe care acesta a vrut sa o arda este operat pe inima si el are un bebelus de un an
dupa ce s-a calmat pe la 1,30-2 noaptea , pt ca venise si sotia lui caruia arata ca-i poarta respect
a doua zi am mers cu celalant vecin si am depus plangere la politie
acestia au trimis acele cereri la procuror , iar acela le-a dat inapoi
politistul a venit si ne-a zis ca a primit inapoi acel sesizari si ca nu poata sa-i faca nimic , decat sa-i dea o amenda penala , dar sa facem iara niste declaratii numai pe amenintarile primite, restul sa numai scriem
am facut aceasta plus 3 martori si au mai ramas inca 2 martori sa dea declaratii (asa trecusem in prima declaratie 5 martori), politistul a zis ca atunci ca v-a lua si cele 2 declaratii ii v-a da amenda si cazul v-a fi inchis
politistul nu i-a mai cautat pe cei doi pt declaratii pana acum in ianuarie, apoi a inceput iarasi forfota politistului care a fost coleg de scoala generala cu cel care a dat foc casei (acesta a rercunoscut ca a dat foc , dar ca erau niste gunoaie , fara sa supravegheze , ci doar din umbra sa-si poata atinge scopul)
acum in ianuarie a mai luat declaratie la unul din martori iar ultimul maror care nu este acasa (lucreaza pe tir si sta mai mult plecat in strainatate ) nu poate si din spusele sotiei acestuia nu se mai baga martor, fiind prin alianta neam cu incendiatorul
intr-una din zilele acestea cand tot se auzea zgomot de la chiriasii acestuia , vecinul il suna pe acel politist care se ocupa de caz sa-i zica ca nu poate adormi copilul din cauza bubuiturilor de spart de lemne ale chiriasilor incendiatorului, acesta nu a raspuns si l-a sunat pe ajutorul acestuia (care acum numai este ajutorul ...), care i-a zis ca mai exista un dosar penal pe langa cel cu amenda penala si ca poate nu se ocupa acesta de el de nu ne-a anuntat si ca nu poate sa zica mai mult prin telefon)
acestea fiind relatate ce-mi puteti zice ca este posibil sa urmeze si ce ar trebui eu sa fac ?
va multumesc
revin cu o completare
acesta a facut si puscarie
in 2003 dupa o cearat cu un alt vecin l-a acuzatl pe acela ca l-a batut si a pierdut
in 2011 a primit o amenda penala tot pt violente ,a contestato in 2012 si a pierdut
iara la sectia de politie are mai multe amenzi, dar acestea au fost date pe deranj public
ContSters237742, utilizator
1- am inteles
2- esalonul superior care este ?
3- politia , ca atare, de cate ori este chemata , nu trebuie sa dea amenda macar pt deranjarea ordinii publice?....adica daca vine si ii da amenda (ceea ce ei nu fac mereu acest lucru ) apoi dupa ce pleaca si el continua sa-i mai dea una si tot asa ( au voie in aceeasi zi sa dea amenda pe acelasi lucru , in speta deranj public , de mai multe ori? ...am inteles ca aceasta ar fi intre 500-1000 lei , ei au dat de 300 lui , candva )
va rog sa-mi raspundeti si la aceste nelamuriri ale mele...multumesc anticipat
imi cer scuze , poate nu am voie sa postez de doua ori la rand, dar vroiam sa argumentez la punctul 3, anume :
el , se pare, in ultimul timp si-a propus sa faca deranj ca si ritual
aseara a venit a batut cu un baros in asfaltul de prin curtea lui , ne-a jignit, ne-a zis ca atunci cand vor fi temperaturi ridicate si noi deschidem geamul o sa dea foc la caucicuri in curte sa ne intre fum in casa, ca o sa vina si dimineata ``dupa orele 7`` sa ne deranjeze
chiar aseara zicea ``hai ca mai am 2 minute pana la orele 22 , deci pot sa fac ce vreau la mine-n curte`` si iara batea cu acel baros si ragnea din toti plamanii

daca l-as filma ar fi ceva in neregula (dat fiind faptul ca filmez peste gardul meu in curtea lui ) si daca este in regula , filmarea m-ar ajuta cu ceva , undeva ?
1-Esalonul superior este politia municipiului sau inspectoratul local de politie
2-Politia aplica sanctiuni,numai in situatiile in care exista indicii si elemente indubitabile referitoare la savarsirea de fapte prevazute si pedepsite de lege
De regula ,in situatia expusa,politia retine starea de fapt conflictuala intre parti si nu aplica din prima verificare sanctiune
In cazuri motivate ,poate aplica mai multe sanctiuni ,aceleiasi persoane ,in aceiasi zi
3-Pentru amenintari-daca detineti probe/martori,aveti dreptul sa formulati plangere sub aspectul savarsirii infractiunii prev si pedepsite de art 193 cod penal
4-Eventuala inregistrare poate fi acceptata drept dovada a faptei,in situatia in care intelegeti sa staruiti in plangere si in dovedirea prejudiciilor cauzate intereselor dvs legitime
De regula,se retine fondul problemei respectiv starea conflictuala intre parti si daca nu exista probe temeinice ,mai greu se dispune incadrarea faptei,respectiv tragerea la raspundere a faptuitorului