Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... rata schimb valutar
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

rata schimb valutar

Buna ziua,

In calitate de PFA am avut o incasare in Euro la inceputul lunii noiembrie 2012 si o plata in Euro la sfarsitul aceleiasi luni. Ma intereseaza sa stiu ce curs valutar folosesc pentru inregistrari:
- cursul BNR din zilele respective, sau
- cursul mediu corespunzator lunii respective, noiembrie 2012.

Cu multumiri, Daniel Manciu
Si in cazul PFA,tranzactiile in valuta trebuie inregistrate la cursul de schimb valutar,comunicat de BNR,de la data efectuarii operatiunilor.