Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bun cumparat in nume propriu (art. 360)
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bun cumparat in nume propriu (art. 360)

dragi colegi,
cum interpretati sintagma "in nume propriu" din textul art. 360 al. 1 din NCC:
"Fiecare dintre soti este proprietar exclusiv in privinta bunurilor dobandite inainte de incheierea casatoriei, precum si a celor pe care le dobandeste in nume propriu dupa aceasta data".
banuiesc ca bunurile care vin din mosteniri, donatii sau alte liberalitati si cred ca si cele de afectatiune.
Se refera fara dubio la posibilitate -si prin conventia matrimoniala- de a permite se cumpara si in numele sotului/sotiei fara o imputernicire special, doar verbal, permis la cumparare (nu asa la vanzare ce e interzis fara consintamantulexpres sau imputernicire special al sotului/sotiei). Asa cum se regula la regimul de conventiei legala la art 339 CC de un mod automatic si implicit, adica orice bun cumparat de oricaruia dintre soti, e comun, este aplicabil inclusiv la regimul de separatiei bonurilor daca se face aceasta manifestare relativa a ce se achizioneaza in numele ambii sotii si pe cuota parte (nu in devalmasie) fara imputernicire speciala doar expresand ce asa este mandatat verbal de sotul/sotia.
Alvaro Liniers, Avocat