Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... contabilitate cabinet de avocat
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

contabilitate cabinet de avocat

Care sunt obligatiile de plata la stat ale unui cabinet de avocat?
Ma refer la impozite, cotizatii si alte dari.
Multumesc.
Impozit pe venit- 16.5 %- trimestrial
CASS- 5,5 % -trimestrial
CAS ( la Casa de Asigurari a Avocatilor) - 10% din incasari/lunar, dar nu mai jos de 230 lei, aceasta suma urmand a fi platita lunar chiar daca incasarile sunt sub 2300 lei sau sunt de 0.00 lei.
Chiar daca avocatul este in concediu de odihna (deci este lipsa din profesie) CAS-ul si cota se platesc.
Cota Barou ( difera de la un Barou la altul ) - la Baroul Prahova- 45.00 lei/ lunar.
La noi mai exista o taxa de 1% din incasarile pe oficii.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Multumesc pentru promptitudine.
Si cum se procedeaza, se merge la fiecare institutie personal si se semneaza contracte?
CAS este de fapt casa de pensii a avocatilor?
Mai sus s-a strecurat o eroare- impozit pe venit 16 %.
CAA si filialele acesteia alcatuiesc sistemul propriu de asigurari sociale ale avocatilor.
Pentru delatii puteti intra aici si veti gasi lamuriri la prezentarea sistemului.
[ link extern ] /
Avocatii trebuie sa depuna urmatoarele declaratii:
- in primul an de activitate:
- declaratie estimativa a venitului - formular 220 (in termen de 15 zile de la inregistrarea fiscala);
- declaratie privind veniturile realizate - formular 200 (pana pe data de 25 mai a anului urmator celui in care au fost realizate veniturile),
Incepand cu al doilea an de activitate, se poate depune numai formularul 200.
Platile se fac anticipat si apoi in urmatorul an regularizare in functie de venitul realizat.
Pentru asigurarea de sanatate- se fac declaratii estimative apoi regularizarea anuala in termen de 60 de zile de la comunicarea deciziei de impunere de catre Administratia Finantelor Publice.
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Buna dimineata,
Precizarile dvs. sunt foarte utile pentru incepatori si va multumim.
Vreau sa va intreb si eu ceva, pentru ca nu stiu cum se procedeaza.
Se stie ca :
- un avocat stagiar nu are dreptul sa pledeze decat la judecatorie, iar asta inseamna un numar redus de spete si deci un castig mai mic ;
- in fapt , se practica incheierea unui contract de colaborare intre avocatul indrumator si cel stagiar in care se trece salariul minim pe economie , dar in realitate stagiarul nu este platit ;
- la repartizarea oficiilor , cel putin la noi , au prioritate avocatii care au probleme ( probleme de sanatate sau nu au clienti suficienti in luna respectiva ) si apoi stagiarii ;
In aceste conditii , cand maestrul nu te poate plati , cum trebuie sa procedeze un stagiar pentru reusi sa profeseze si a obtine un venit decent si cum se procedeaza cu declaratiile la Administratia Finantelor Publice daca stagiarul chiar nu realizeaza nici macar venitul minim pe economie ? Exista posibilitatea ca avocatul indrumator sa aiba probleme la Barou daca stagiarul sau nu este descurcaret si nu realizeaza un anumit nivel al veniturilor ?
Va doresc sa aveti o zi buna !

Editat de moderator simonette12- motiv pct.2.6 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat