Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... intrebare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

intrebare

buna ziua! mai pot beneficia de ajutor de somaj daca am terminat concediul de crestere a copilului acum un an iar intre timp firma la care lucram s-a inchis? mentionez ca firma s-a inchis cand inca eram in concediu de crestere a copilului.multumesc!
mocanucostinel, utilizator
1. Nu inteleg de ce ati stat un an de zile, dupa incetarea CCC, si nu ati luat legatura cu angajatorul de atunci.

2. Spuneti data intrarii in CCC, data incetarii acestuia si de cand lucrati la acest angajator.
am stat pt ca nu am avut cu cine sa las copii sa pot merge la serviciu,povestea ar fi urmatoarea...am intrat in 2008 in ccc...la acea data am infiat un copilas nascut pe 30 decembrie 2008 si am intrat in concediu pt cresterea lui...intre timp am dat si eu nastere la un copilas in 2010 februarie 13, pt care statul roman a considerat ca trebuie sa-mi plateasca numai 1 an de concediu de parca ar fi fost jumatate de copil ...patronul spune ca a suspendat activitatea societatii la care lucram in timp ce eu eram in concediu...iar dupa doi ani de suspendare ia fost inchisa societatea...iara cum nu tine de el sa-mi dea acea decizie de incetare a activitatii...si sa merg la fortele de munca. am lucrat la el mai bine de 5 ani.mai am sanse la somaj?
ITM-ul nu va poate da nicio decizie de incetare activitatii .. aceasta este obligatia angajatorului dvs sau , eventual, sa se pronunte instanta de judecata cu privire la incetarea raportului dvs de munca.
Mergeti la Agentia de Somaj de care apartineti sa vedeti ce va spune si acolo desi eu cred ca este tarziu sa mai puteti beneficia de indemnizatie de somaj.
AJOFM-ul nu cred ca o poate ajuta intr-un fel , asa cum nici ITM-ul ... lipsa deciziei de incetare a c.i.m. nu vad cum o poate ajuta sa obtina somaj.