Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... plati la apartament nelocuit
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

plati la apartament nelocuit

Buna
Am si eu o intrebare...
Detin un apartament din 2010 la un bloc cu 5 et..Administratorul imi calculeaza cheluielile de bloc pe o pers care e ok...Problema mea este ca trebuie sa platim si curatenia de pe scara si salubritatea desi nu am stat niciodata in acest ap.Mentionez ca locuim tot pe str aceea la un alt bloc unde platim toate cheluielile...e ok sa platesc salubritatea de 2 ori?:(
Pai nu locuiti acolo si nu faceti mizerie, dar femeie de serviciu nu matura sau spala numai podeaua vecinilor dv. care locuiesc acolo, ci toata podeaua, inclusiv a dv.

Acelasi lucru pentru toate activitatile care se intampla in bloc.

Nu se plateste pentru mizeria facuta, ci pentru intretinerea curateniei.

Pentru ca intrebati cum este legal sa se calculeze, vi s-a raspuns mai sus, dar repet si eu.
Orice cheltuiala salariala sau cu lucrari, cheltuieli pentru intretinerea si reparatiile proprietatii comune, acestea se repartizeaza proportional cu cota-parte indiviza din proprietatea comuna....... nu in mod egal indiferent de suprafata apartamentului si nici cu numarul de persoane.
elga50, moderator
Multumesc frumos pt raspuns