Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reclamatie liniste bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reclamatie liniste bloc

Recent am aflat ca am fost reclamarta ca nu mentin linistea in bloc, de catre doamna care locuieste sub apartamentul meu.
As dori sa stiu si eu: care este limita de zgomot admisa in locuinte? Exista o lege in acest sens?
Mentionez ca nu dau petreceri, nu ascult muzica , seara niciodata, nu vorbesc tare, nu am certuri, etc.

De fapt doamna a reclamat ca o deranjeaza mersul meu (sau al sotului meu, sau al copilului), ca mergem noaptea ( si ziua) tare prin casa si se aude la ea, ca mutam mobila noaptea (absurd!). O deranja scaunul de la calculator, cu rotile, se pare ca se aude la ea cand il miscam, o deranjeaza daca scapam un lucru pe jos sau daca sare copilul din pat in loc sa coboare normal, pe aceasta o deranjeaza si copii afara daca se joaca cu mingea langa apartamentul ei si le face scandal .
Ma simt agasata de catre aceasta, mai ales ca im bloc se mai pune si muzica , se mai dau petreceri, etc, etc, iar eu nu am comentat niciodata . Eu am facut ziua fetitei mele cu muzica in surdina, insa copiii se jucau, mai cadeau, si bineinteles ca tot s-a simtit deranjata. In vara voi mai avea un bebe, ce sa fac? O sa ma dispere vecina aceasta!
Cum pot demonstra ca nu fac zgomote mai mari decat limita bunului simt?

Sincer mie imi pare si mai rau mai ales ca am fost azi politie si am vb cu ei sa vina sa discute sa le explice ca nu este ok ce se intampla iar raspunsul lor a fost......nu putem sa le facem nimic doamna ca totul depinde de bunul simt al omului si le-am spus ca am tot chemat baietii de la politie si au venit au constatat si doar atat nici o amenda.Ma tot intreb oare politistii astia nu stiu ca exista o lege pt ordinea si linistea publica?!Si daca as sta macar intr-un catun uitat de lume dar stau intr-o "comuna"(cartier al Timisorii mai degraba) in care exista politie si politie comunitara.Probabil singura solutie este mutatul
~ Conținut șters la cerere ~
OOO da eu inteleg perfect daca ar intelge si ei ar fi si mai bine dar unii oameni sunt atat de limitati
liliana_grebanus a scris:

Recent am aflat ca am fost reclamarta ca nu mentin linistea in bloc, de catre doamna care locuieste sub apartamentul meu.
As dori sa stiu si eu: care este limita de zgomot admisa in locuinte? Exista o lege in acest sens?
Mentionez ca nu dau petreceri, nu ascult muzica , seara niciodata, nu vorbesc tare, nu am certuri, etc.

De fapt doamna a reclamat ca o deranjeaza mersul meu (sau al sotului meu, sau al copilului), ca mergem noaptea ( si ziua) tare prin casa si se aude la ea, ca mutam mobila noaptea (absurd!). O deranja scaunul de la calculator, cu rotile, se pare ca se aude la ea cand il miscam, o deranjeaza daca scapam un lucru pe jos sau daca sare copilul din pat in loc sa coboare normal, pe aceasta o deranjeaza si copii afara daca se joaca cu mingea langa apartamentul ei si le face scandal .
Ma simt agasata de catre aceasta, mai ales ca im bloc se mai pune si muzica , se mai dau petreceri, etc, etc, iar eu nu am comentat niciodata . Eu am facut ziua fetitei mele cu muzica in surdina, insa copiii se jucau, mai cadeau, si bineinteles ca tot s-a simtit deranjata. In vara voi mai avea un bebe, ce sa fac? O sa ma dispere vecina aceasta!
Cum pot demonstra ca nu fac zgomote mai mari decat limita bunului simt?

Pune-ti covoare. E atat de greu? Eu nu pot sa inteleg. Sa-ti spun prin ce trec eu zi de zi. De un an de zile vecinii de deasupra mea si-au pus parchet laminat si bineinteles au renuntat la covoare, ca asa e cool. Tot de atunci nu mai am liniste in casa. Sotul ei e mai mereu plecat iar ea, femeie la 47 de ani, casnica, se trezeste zilnic la ora 6 si face un zgomot infernal. Târâie scaune, pune pe jos (scapa) obiecte, tropaie cand merge de zici ca sare in călcâie, da cu aspiratorul si il freaca de parchet de imi vine sa plec de acasa. Si ce e mai rau este ca are scaune cu roti in toata casa si chiar si atunci cand sta pe scaun se misca iar rotile de la scaune se freaca permanent de parchet. Tot ce face in bucatarie se aude la mine in casa si in bucatarie adica dedesubt, dar si in camerele alaturate, adica in dormitorul in care dorm eu. In weekend si nu numai fiică-sa isi aduce copiii care fac un zgomot pe parchet de nedescris. E durere... Ma duc la serviciu obosita, in weekend si in concediu nu pot dormi dupa ora 6. Si tu te consideri o victima? Pune-te in pielea celor care locuiesc sub tine si vezi cum ar fi sa treci prin ce trec eu. Solutia e simpla, iti pui covoare si poti sa mergi libera la tine in casa fara teama ca ii vei deranja pe ce de sub tine.
@elenna
vorbiti cu cineva care n-a mai intrat pe acest subiect din septembrie 2009/ Subiectul a fost epuizat. Asa ca voi inchide acest topic.
Cand activati teme mai vechi incercati sa nu mai raspundeti unor subiecte incheiate sau unor oameni care s-au lamurit de mult cu problema lor..