avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1004 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire dupa bunici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire dupa bunici

Bunicii mei au avut 4 copii.La moartea bunicii unul dintre copii a renuntat la mostenire.Intre timp au decedat tori copii si apoi bunicul.Cine are drept d4e mostenire dupa bunic?
Cel mai recent răspuns: nutisoare , utilizator 17:00, 18 Ianuarie 2013
Au drept de mostenire mostenitorii fiecarui copil decedat al bunicului . Pentru dezbaterea succesiunii dupa bunic trebuie dezbatute si succesiunile copiilor sai.
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa contiuati discutia aici si sa nu mai dechideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament).
Pentru a continua discutia, aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
nutisoare a scris:

Multumesc pt.raspuns.
Inteleg ca dupa decesul bunicului au drept de mostenire mostenitorii copiilor decedati ai bunicului.Care sunt acestia? - copii si sotul /sotia supravietuitoare sau doar copii?

adolfinapop a scris:

Dupa moartea bunicului, au drept de mostenire copiii bunicului si bunica.
Daca unul sau mai multi copii ai bunicului au decedat, au drept de mostenire nepotii ( copiii celui/celor decedati)
Ultima modificare: Vineri, 18 Ianuarie 2013
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Am inteles. Multumesc mult. O zi buna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Succesiune TANASENASTASA TANASENASTASA unde ma pot adresa pt a scoate un titlu de proprietate sau macar o copie dupa un teren pe care l-au cumparat bunicii mei in anul 1951?la primarie sau directia ... (vezi toată discuția)
Am fost adoptat de bunica mea- ce drepturi am ? marian_26 marian_26 daca am fost adoptat de bunica mea si eu am 27 de am ce benefici mai am dupa decesul adoptatorului (bunica mea)? de pensie de urmas mai beneficiez dupa decesul ... (vezi toată discuția)
Contract de intretinere petre61 petre61 tatal meu a facut un contract de intretinere unei doamne care a avt grija de el pe dara de 19 06 a fost semnat si pe 21 sa spanzurat se ote ataca contractul? (vezi toată discuția)