Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire dupa bunici
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire dupa bunici

Bunicii mei au avut 4 copii.La moartea bunicii unul dintre copii a renuntat la mostenire.Intre timp au decedat tori copii si apoi bunicul.Cine are drept d4e mostenire dupa bunic?
Au drept de mostenire mostenitorii fiecarui copil decedat al bunicului . Pentru dezbaterea succesiunii dupa bunic trebuie dezbatute si succesiunile copiilor sai.
:offtopic:Interventie moderator.
Am rugamintea sa contiuati discutia aici si sa nu mai dechideti un nou topic pe aceeasi tema ( pct.3.3 din Regulament).
Pentru a continua discutia, aveti posibilitatea sa folositi optiunea " raspunde".
Multumesc pentru intelegere.
nutisoare a scris:

Multumesc pt.raspuns.
Inteleg ca dupa decesul bunicului au drept de mostenire mostenitorii copiilor decedati ai bunicului.Care sunt acestia? - copii si sotul /sotia supravietuitoare sau doar copii?

adolfinapop a scris:

Dupa moartea bunicului, au drept de mostenire copiii bunicului si bunica.
Daca unul sau mai multi copii ai bunicului au decedat, au drept de mostenire nepotii ( copiii celui/celor decedati)
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Am inteles. Multumesc mult. O zi buna.