Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contracte Civile
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contracte Civile

Buna ziua,

As dori sa stiu daca o societate comerciala poate incheia CONTRACTE DE AGENT (pe baza de comision la volumul de vanzari) cu ORICE PERSOANA FIZICA ? Sau Codul Civil imi impune sa fac astfel de colaborari NUMAI CU PFA ?

Va multumesc.
M-am mai interesat si pot spune ca activitatea se incadreaza in categoria activitatilor independente:
"Pentru incheierea unei conventii civile cu o persoana fizica neautorizata este necesara indeplinirea anumitor conditii astfel cum au statuat, in practica, organele fiscale:

- realizarea activitatii pe baza de conventii civile sa fie cu caracter ocazional, intamplator, conjunctural si uneori, urgent;

- activitatea desfasurata pe baza de conventie civila sa nu fie inscrisa in obiectul de activitate al societatii si nici prevazuta a se realiza prin posturile cuprinse in statul de functii al societatii;

- pentru o activitate desfasurata pe baza de conventie civila nu se poate stabili cu exactitate: timpul de munca (destul de diferit de la un executant la altul), mijloacele de realizare si alte elemente asemanatoare;

- pentru realizarea unei activitati desfasurate pe baza de conventie civila nu se justifica incadrarea de personal cu contract individual de munca sau cu timp partial pe perioada determinata;

- obiectul conventiei civile sa constea intr-un raport juridic de a face ceva pana la un anumit termen, fara a se specifica intervalul orar al desfasurarii activitatii ori timpul demunca;

- conventia nu se poate incheia pentru desfasurarea unei activitati care, in acelasi timp, se desfasoara in societatea respectiva prin incheierea de contracte individuale demunca, indiferent ca acestea sunt cu fractiune de norma sau cu timp integral, pe perioada nedeterminata sau determinata."

In aceste conditii, inteleg ca pot incheia contract de agent cu orice persoana si ca il pot remunera conform comisionului stabilit in contract. Pentru valoarea care reiese din calcul pentru o luna ii voi retine:
- 16 % impozit
- 5.5 % CASS (daca valoarea este <700 lei voi calcula 5.5% la 700 lei)
- 10.5 % CAS ( nu voi retine 10.5 % CAS daca agentul are CIM sau este asigurat).

Daca cineva observa erori in cele expuse il rog sa ma corecteze.

Va multumesc.