avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Contract de prestari servicii sau conventie civila ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Contract de prestari servicii sau conventie civila intre o firma si o persoana fizica?

Buna seara!

AS dori sa intreb in ce conditii se poate incheia un contract de prestari servicii sau conventie civila intre mine si un SRL.Intreb aceste lucru deoarece imi lipseste o luna din anul 2013 pentru a beneficia de indemnizatie crestere copil si as vrea sa inchei un astfel de contract bineinteles asumandu-mi platile ce trebuie inregistrate.Dar nu stiu daca se poate si cum ar trebui sa procedez.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:30, 21 Iunie 2014
Pentru incheierea unei conventii civile cu o persoana fizica neautorizata este necesara indeplinirea anumitor conditii astfel cum au statuat, in practica, organele fiscale:
- realizarea activitatii pe baza de conventii civile sa fie cu caracter ocazional, intamplator, conjunctural, si uneori urgent;
- activitatea desfasurata pe baza de conventie civila sa nu fie inscrisa in obiectul de activitate al societatii si nici prevazuta a se realiza prin posturile cuprinse in statul de functii al societatii;
-pentru o activitate desfasurata pe baza de conventie civila nu se poate stabili cu exactitate: timpul de munca (destul de diferit de la un executant la altul), mijloacele de realizare si alte elemente asemanatoare;
- pentru realizarea unei activitati desfasurate pe baza de conventie civila nu se justifica incadrarea de personal cu contract individual de munca sau cu timp partial pe perioada determinata;
- obiectul conventiei civile sa constea intr-un raport juridic de "a da" sau de a face ceva pana la un anumit termen, fara a se specifica perioada, timpul de munca;
- conventia nu se poate incheia pentru desfasurarea unei activitati care, in acelasi timp, se desfasoara in societatea respectiva prin incheierea de contracte individuale de munca, indiferent ca acestea sunt cu fractiune de norma sau cu timp integral, pe perioada nedeterminata sau determinata.

Daca activitatea indeplineste unul dintre criteriile de mai sus pentru desfasurarea acesteia se va incheia un contract individual de munca.
Detalii : [ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Posibilitate incheiere contract partial gabinemo gabinemo Buna seara. Am urmatoarea intrebare. Ce fel de contract de munca (sau alta forma de angajare) pot sa inchei cu un SRL, pentru lucru trimestrial. Mentionez ca ... (vezi toată discuția)
Contracte civile IulianRD IulianRD Buna ziua, As dori sa stiu daca o societate comerciala poate incheia CONTRACTE DE AGENT (pe baza de comision la volumul de vanzari) cu [b]ORICE PERSOANA ... (vezi toată discuția)
Contract prestari servicii contabile nefertiti_g nefertiti_g Buna ziua, Pot incheia o conventie civila cu un contabil,pentru o luna, pentru semnarea si depunerea bilantului? multumesc, (vezi toată discuția)