Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj!!!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj!!!

in urma unui proces de partaj, s a hotărât ca fosta soție sa mi plătească o anumita suma de bani sulta reprezentând 25 la suta din valoarea imobilului pe care l am dobândit împreună în timpu căsătoriei, aceasta refuză să mi plătească pe motiv că nu are banii că avem si 2 copii unu major si altu minor.ce pot face in acest caz pt recuperarea baniilor??????
Investiti hotararea cu formula executorie si la executorul judecatoresc.
Da, executorului nu ii pasa de aceste aspecte si va scoate imobilul la licitatie daca nu va achita sulta.
Vedeti sa nu depasiti 3 ani de la data cand incepe sa curga prescriptia dreptului la executare silita.
la cat timp dupa ce sentinta a ramas definitiva ma pot adresa executorului ????
Instanta a acordat un termen sotiei pentru a plati sulta?
nu ,instanta nu a acordat nici un termen ,scrie doar ca trebuie sa mi plătească o sultă ........dar nu specifică până la ce data va fii plătită aceasta sulta.asa ca ea trage de timp spunând ca nu are banii! ce pot face , ??