Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... dreptul muncii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

dreptul muncii

cu cite zile inainte se depune preavizul daca esti angajat cu functie de conducere?
Probabil va referiti la depunerea demisiei si acordarea preavizului.
Conform art. 81 alin (4) din Codul muncii
"Termenul de preaviz este cel convenit de parti in contractul individual de munca sau, dupa caz, cel prevazut in contractele colective de munca aplicabile si nu poate fi mai mare de 20 de zile lucratoare pentru salariatii cu functii de executie, respectiv mai mare de 45 de zile lucratoare pentru salariatii care ocupa functii de conducere."

Dar, mai vedeti si prevederile alin. 8 din acelasi articol
(8) Salariatul poate demisiona fara preaviz daca angajatorul nu isi indeplineste obligatiile asumate prin contractul individual de munca.
Care este durata preavizului prevazut in c.i.m. al dvs? ... aceasta durata a fost modificata printr-un act aditional la c.i.m.?