Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitatea bugetară şi a ... PENALITATI DE INTIRZIERE
Discuție deschisă în Contabilitatea bugetară şi a serviciilor externalizate

PENALITATI DE INTIRZIERE

Buna ziua.Va scriu in legatura cu penalitatile de intirziere pe care o institutie publica le calculeza la 31.12.2012 la sume neincasate de la clienti la acea data .Este corect acesta procedura. As dori daca se poate si temeiul legal.
Maultumesc
Puteti calcula si factura penalitati de intarziere conform clauzelor contractuale. Daca in contractele inchieiate cu clientii nu aveti clauze in acest sens, nu este corect sa calculati si nici nu-i puteti obliga sa va plateasca aceste sume penalizatoare..