Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort si partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort si partaj

Buna seara,sora mea a divortat din 2008 .sotul a cumparat o garsoniera cu banii de pe urma vanzarii blocului.Si-a trecut garsoniera pe numele lui.In acest caz sora mea ce sanse are la partaj care nu l-a facut.Sora -mea l-a imputernicit cu o procura la notar ca sa vanda apartamentul ,dar nu a renuntat la partea ei Va multumesc frumos si o seara frumoasa!{stiu ca nu a procedat bine ,dar vreau si o parere de la un specialist]
garsoniera a fost cumparata de fostul sot dupa divort sa inteleg ?
daca asa stau lucurile ,sora trebuie sa dovedeasca ca din pretul obtinut pe apartament nu a primit partea ce i s-ar fi cuventi ,dar destul de delicata problema ,sa solcite cu o aparare calificata partajul pretului obtinut pe apartament .
Buna seara,

Depinde ce scrie in procura respectiva, daca scrie ca a fost imputernicit sa semneze si sa vanda imobilul bun comun dar nu scrie sa incaseze in numele dumneaei suma de bani care i se cuvine este discutabila problema. In fond, trebuie dovedit faptul ca nu a incasat acea suma de bani si nici cumnatul dvs. nu poate dovedi contrar (ca a incasat sora dvs.).

Daca a cumparat garsoniera in timpul casatoriei e bun comun, altfel e bunul lui propriu, iar daca au trecut 3 ani de la vanzarea ap, nu mai poate pretinde banii.
va multumesc