Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... retragerea recursului declarat de partea civila intr ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

retragerea recursului declarat de partea civila intr un dosar penal

am un termen in data de 23 ianuarie,in recurs in care s inculpat iar recursul a declarat partea civila..intre timp am platit paguba pt partea care a declarat recursul iar ea retrage recursul..a trinis prin posta o declaratie ca a retras recursul si a trimis o si prin mail,iar eu am o declaratie a sa facuta in fata unui notar....
intrebarea mea este....pot sa depun in dosar declaratia notariala maine (22 ian) si dc e vreo problema dc nu merg la proces?
daca nu este recurs si pe partea penala, intr-adevar puteti face acest lucru. Totusi, eu recomand sa mergeti la termen pt a evita orice neplacere.
cum adica in partea penala? parchetul nu a declarat recurs.....daca la asta referiti
....declar ca imi retrag recursul formulat.....pt a evita cheltuieli suplementare cu deplasarea la instanta ii predau dlui x y z un exemplar original al acestei declaratii pt a fi depus la dosar (x y x sunt eu,inculpatul...toate acestea in fata unui notar public
dvs nu puteti retrage recursul, recurentul retrage recursul.

Ce se poate intampla ? Sa nu ajunga la dosar hartia si sa mai aveti un titlu executoriu impotriva.

Pe latura penala - adica daca a facut si Parchetul sau partea vatamata recurs p epartea penala, in care au cerut o pedeapsa mai aspra, de exemplu.