Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Apel retras-mandat de aducere
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Apel retras-mandat de aducere

suntem 2 inculpati intr-un dosar penal...apelul a facut apel impotriva celuilalt...am facut si eu apel dar am retras (am depus in dosar cu o saptamana inaintea termenului)..azi am studiat dosarul sui ce vad? instanta a emis un mandat de aducere pe numele meu......pentru a discuta daca vreau sa dau declaratii sau daca mentin retragerea apelului....pe numele celuilalt inculpat (impotriva caruia parchetul a facut apel) nu au emis mandat de aducere...ce se intampla? nu inteleg deloc.....de ce au emis mandat pe numele meu si pt celalalt inculpat de ce nu au emis?
trebuie sa sustineti cererea de retragerea a apelului in fata instantei.
trebuia sa depun o declaratie de retragere a apelului facut la notar? si celalalt inculpat impotriva caruia parchetul a facut apel de ce nu a primit mandat? audierea lui nu este atat de importanta dacat retragerea apelului meu? este foarte important....(din punctul meu de vedere)
pai daca intentionati sa va retrageti apelul, de ce va mai intereseaza declaratia celuilalt?
pai nu ma intereseaza asa de tare declaratia celuilalt...ma mir ca pe numele meu au emis mandat si pentru el nu,ma mia mai ales deoarece ca apelul parchetului vizeaza numai pe el......
s-a emis mandat pentru aducerea dvs, intrucat e necesara clarificare pozitiei dvs in sensul mentinerii ori retragerii apelului. Aceasta se face personal de dvs in fata instantei dupa verificare identitatii, deci sa aveti cartea de identitate la dvs.