Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... plata pensiei pentru cresterea si educatia copilului ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

plata pensiei pentru cresterea si educatia copilului minor

Ce drepturi i se cuvin copilului minor, aflat in intretinerea mamei, de la tatal sau, in conditiile in care acesta este salariat si concomitent si administratorul firmei?
CAPITOLUL IV
Stabilirea şi executarea obligaţiei de întreţinere

ART. 529 c.c.
Cuantumul întreţinerii
(1) Întreţinerea este datorată potrivit cu nevoia celui care o cere şi cu mijloacele celui care urmează a o plăti.
(2) Când întreţinerea este datorată de părinte, ea se stabileşte până la o pătrime din venitul său lunar net pentru un copil, o treime pentru 2 copii şi o jumătate pentru 3 sau mai mulţi copii.
(3) Cuantumul întreţinerii datorate copiilor, împreună cu întreţinerea datorată altor persoane, potrivit legii, nu poate depăşi jumătate din venitul net lunar al celui obligat.

Reglementări anterioare:
- alin. (1): art. 94 alin. 1 din Codul familiei
- alin. (2): art. 94 alin. 3 din Codul familiei
- alin. (3): art. 41 alin. 3 din Codul familiei

Copilul are dreptul la o pensie de intretinere in cuantum de 1/4 din veniturile celui obligat la intretinere. Veniturile se dovedesc cu adeverinta de venit. Daca tatal este si salariat si administrator, trebui vazut daca este remunerat si pt functia de administrator. Administratorul poate avea si un mandat cu titlu gratuit.