Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Drepturi transfer la alta firma dupa revenire din CIC
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Drepturi transfer la alta firma dupa revenire din CIC

Buna ziua,

Am si eu o problema mai complicata.
Sunt in CIC de 1 an, pana la 01 februarie 2013. Intre tp, firma la care sunt angajata a fost vanduta catre o alta firma, insa nu si-a incetat de tot activitatea. Angajatii au fost preluati prin transfer.
Am fost chemata de catre aceasta noua firma si mi s-a adus la cunostinta ca postul meu nu mai exista (serviciul a fost externalizat) si, ca atare, neavand alt post vacant care sa mi-l ofere, imi propun incetarea colaborarii cu 3 salarii compensatorii.
Din cate stiu eu, art 173 din Codul Muncii, alin (3) spune ca transferul intreprinderii, al unitatii sau al unor parti ale acesteia nu poate constitui motiv de concediere individuala sau colectiva a salariatilor de catre cedent ori de catre cesionar.
In plus, persoanele care revin din CIC si beneficiaza de stimulent de insertie, nu pot fi concediate pe temei de necorespundere profesionala timp de 6 luni de la revenirea din CIC.
Ar putea sa ma concedieze pe temei legal in aceste conditii?

Multumesc
1. Intr-adevar, beneficiati atat de protectia Codului muncii , cat si de protectia Legii nr/67/2006 cu privire la transferul intreprinderii.

2. La revenirea din CCC , angajatorul are interzis sa va concedieze pe o durata cu pana la 6 luni de zile de la data revenirii din CCC - art.25 alin.2 si 3 din OUG nr.111/2010.
Multumesc mult pt raspuns si promptitudine :)