avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 347 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Autorizatie ptr un panou publicitar
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Autorizatie ptr un panou publicitar

Buna ziua, am un spatiu comercial , inchiriat cu forme legale, contract inregistrat la fisc , deschis punct de lucru pe el . Ieri am pus un banner pe zidul exterio al cladirii unde stau in chirie si azi dimineata mi-au venit cei de la Primarie in "vizita" sa imi spuna sa il dau jos ca nu am un aviz de la ei pentru instalare panou publiciar. Toate astea vin de la vecini , care au si ei acelasi obiect de activitate si vor sa ma mute de aici. Ma intereseaza daca exista o lege care sa interzica sa pun ceva pe exteriorul cladirii inchiriate . de ce Primaria trebuie sa imi acordul pentru amplasarea unui banner atat timp cat el sta bine merci pe zidul exterior al cladirii inchiriate de mine ????
M-au luat cu faze de genul ca stau pe axa "Constantin Brancusi " si trebuie un accept special ......... va rog frumos am si eu nevoie de ajutor ,,,multumesc frumos .
Cel mai recent răspuns: apr0ape_om , utilizator 14:18, 22 Ianuarie 2013
In conformitate cu dispoziţiile art.46 din O.G. nr.43/1997 – privind regimul drumurilor (republicata, completata si modificata ulterior) „realizarea sau amplasarea in zona drumului public a panourilor publicitare, a oricarei constructii sau instalatii, in orice scop, care sa nu pericliteze siguranta circulatiei, se face cu respectarea legislatiei in vigoare privind amplasarea si autorizarea executarii constructiilor si numai cu acordul prealabil al administratorului drumului”. art.49 din O.G. nr.43/1997

In cazul dumneavoastra, administratorul drumului este Primaria.
apr0ape_om a scris:

Buna ziua, am un spatiu comercial , inchiriat cu forme legale, contract inregistrat la fisc , deschis punct de lucru pe el . Ieri am pus un banner pe zidul exterio al cladirii unde stau in chirie si azi dimineata mi-au venit cei de la Primarie in "vizita" sa imi spuna sa il dau jos ca nu am un aviz de la ei pentru instalare panou publiciar. Toate astea vin de la vecini , care au si ei acelasi obiect de activitate si vor sa ma mute de aici. Ma intereseaza daca exista o lege care sa interzica sa pun ceva pe exteriorul cladirii inchiriate . de ce Primaria trebuie sa imi acordul pentru amplasarea unui banner atat timp cat el sta bine merci pe zidul exterior al cladirii inchiriate de mine ????
M-au luat cu faze de genul ca stau pe axa "Constantin Brancusi " si trebuie un accept special ......... va rog frumos am si eu nevoie de ajutor ,,,multumesc frumos .
, tin sa mentionez ca bannerul nu este in dreptul nici unei strazi , este pe peretele exterior al cladiri , nu trece nimeni pe langa el , nu ingradeste nici o cale de acces , este pus pe zidul cladirii si nu incurca nici o cale de acces ptr ca este pe partea stanga , langa perete este o curte . nu e in drum, nici pe langa vre-un drum .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amplasare panouri publicitare pe terenul proprietate personala Voxaledana Voxaledana Buna ziua! De curand am amplasat un panou publicitar pe terenul meu langa drumul public si se pare ca nu este legal. Panoul este pentru firma mea, pe terenul ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de amplasament silviu c silviu c vreau sa supun discutiei urmatorul aspect: sunt jurist la o regie de drumuri (avem in administrare toata reteaua judeteana de drumuri) si trebuie sa dau un ... (vezi toată discuția)
Autorizatie de constructie / formularele f17/f18/f19 oviidu oviidu Am o agentie de publicitate outdoor (panouri publicitare) noi le instalam le autorizam si le inchiriem altor persoane juridice. Pentru amplasarea acestor ... (vezi toată discuția)