Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Despagubiri suplimentare
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Despagubiri suplimentare

Una dintre masinile firmei la care lucrez a avut un accident in care vinovatia a apartinut celuilalt sofer. Firma de asigurari a constatat culpa asiguratului lor si a platit reparatiile masinii noastre. Problema este ca masina noastra este un microbuz care transporta muncitorii spre punctele de lucru, iar din cauza indisponibilitatii masinii (pt ca era la reparat), am fost nevoiti sa incheiem un contract cu o firma de transport persoane, care sa ne transporte muncitorii. Acum vrem sa ne recuperam banii dati acestei societati, de la firma de asigurari, care nu ne recunoaste si acest prejudiciu. Trebuie sa ma adresez CSA, sau va trebui sa ma adresez instantei competente?
Din practica, aveti cunostinta daca acest gen de actiune are sorti de izbanda?
Depinde acum de prejudiciul care v-a fost creat. Daca este o suma modica, nu se merita sa faceti demersuri de recuperare (timp, alti bani, avocat). Va recomand sa consultati un avocat specializat in acest tip de litigiu.
Ordin 14/2011 CSA: Art. 26. - (1) Asigurătorul RCA are obligatia de a despăgubi partea prejudiciată
pentru prejudiciile suferite în urma accidentului produs prin intermediul vehiculului
asigurat, potrivit pretentiilor formulate în cererea de despăgubire, dovedite prin orice
mijloc de probă. Fără a se depăsi limitele de despăgubire prevăzute în contractul de
asigurare RCA, în conditiile în care evenimentul asigurat s-a produs în perioada de
valabilitate a politei de asigurare RCA, se acordă despăgubiri în formă bănească
pentru:
a) vătămări corporale sau deces, inclusiv pentru prejudicii fără caracter
patrimonial;
b) pagube materiale;
c) pagube reprezentând consecinta lipsei de folosină a vehiculului avariat;
d) cheltuieli de judecată efectuate de către persoana prejudiciată.

Ati avea sanse, dar trebuie mai intai sa actionati pe cale amiabila.
Succes!
Multumesc, e tot ce voiam sa stiu d-le Plopeanu
Inainte de a va face un plan de actiune, verificati ce document ati semnat privind plata despagubirii(reparatiei) si daca este vorba despre cererea de despagubire, in care este cuprinsa numai valoarea devizului si mentiunea ca nu mai aveti alte pretentii....:slap:
judecati singura!