Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu crestere copil (post natal)
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu crestere copil (post natal)

In cazul in care mama (lahuza) nu beneficiaza de un venit, poate tatal copilului (care beneficiaza de venit) sa intre in CIC imediat dupa nasterea copilului?(fara a mai astepta cele 42 zile de post natal)
Daca intrerupe dupa o luna concediul, primeste stimulentul lunar de 500 lei pana la implinirea copilului a varstei de 2 ani?
1. Daca mama nu indeplineste conditiile pentru a beneficia de concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) atunci tatal poate beneficia de CCC incepand cu data nasterii copilului.

2. Daca opteaza pentru CCC pana la 1 an si reia activitatea inainte de a implini copilul 1 an (chiar si dupa o luna de CCC)) va beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei lunar pana va implini copilul 2 ani.

3. - Dar tatal poate beneficia direct de stimulentul de insertie (fara sa mai intre in CCC) incepand cu data nasterii copilului.
- Pentru aceasta va depune la Primarie aceleasi acte ca si pentru CCC dar in cerere va stipula ca doreste stimulentul de insertie.
- Sa mearga la Primarie sa ia lamuriri suplimentare.