Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... chirias decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

chirias decedat

Buna ziua !
In cazul decesului unui chirias care locuia singur intr-un apartament proprietate persoana fizica, contractul de inchiriere inceteaza de drept la 30 zile dupa deces. Cat timp trebuie mentinut in apartament inventarul apartinator chiriasului, in cazul in care apartinatorii acestuia nu raspund la repetatele somatii de a ridica lucrurile apartinatoare decedatului.
Nu exista termen legal prevazut pentru situatia cu care va confruntati
Daca cunoasteti adresa mostenitorilor/rudelor ex chiriasului este de preferat sa notificati oficial pe acestia cu obligatia ridicarii bunurilor apartinand defunctului
Asta s-a si facut, dar nu raspunde la notificari. A fost anuntat si telefonic decesul si necesitatea eliberarii apartamentului in repetate randuri unei persoane care locuieste cu ruda ex chiriasului, cu toate acestea nici un raspuns.
Pentru a preintampina situatii neplacute si a elibera si spatiul,va revine obligatia sa incheiati un proces verbal cu bunurile apartinand ex chiriasului pe care sa le depozitati
Reveniti cu notificare cu confirmare de primire a mostenitorilor/rudelor defunctului
ok. multumesc