Forum Discuţii juridice Executare silită imobil in licitatie de executare silita
Discuție deschisă în Executare silită

imobil in licitatie de executare silita

As dorii sa aflu cateva aspecte cu privire la desfasurare unei licitatii organizate de BEJ, in cazul unui imobil ipotecat in banca:
1. daca particip in licitatie (primul pas) si nu se mai prezinta altcineva, neavand sens sa licitez singur, pot sa ma retrag si sa mi se restituie cautiunea ??
2. daca particip singur intro licitatie (primul pas) si licitez sub pretul de pornire (repet, fiind singur in licitatie), mi se poate lua in consideratie oferta ?? si daca nu mi se ia in calcul oferta, cautiunea mi se poate restituii ?
3. debitorul poate participa (sau asista) in licitatie ??
4. in cat timp se restituie cautiunea de participare intro licitatie pe care nu ai castigat-o ?

Multumesc anticipat pt eventualele rasunsuri !
1. da
2. la prima licitatia pretul de pornire este valoarea evaluata, la a doua pretul de pornire este 75% din valoarea evaluata, la a 3-a castiga cine ofera cel mai mult, daca sunt minim 2 ofertanti. Nu puteti participa singur si sa oferiti sub pretul de pornire. Puteti lua inca opersoana care s aofere mai putin.
3. poate asista, dar nu participa
4. asta nu stiu, poate stie altcineva